Sprzedaż nieruchomości

Załóżmy, że chcemy przeprowadzić się do innego miasta czy do większej nieruchomości, bądź odziedziczyliśmy mieszkanie lub dom po członku rodziny i musimy podjąć decyzję odnośnie do dotychczasowego lokum. Jeśli jest ono naszą własnością, możemy oczywiście je sprzedać, ale istnieje także możliwość wynajęcia go innej osobie bądź rodzinie. Która opcja bardziej się opłaca?

Sprzedaż daje duży zastrzyk gotówki, ale blokuje dalszy zarobek

Sprzedaż nieruchomości będzie najlepszym wyjściem, kiedy potrzebujemy dużego, szybkiego zastrzyku gotówki. W zależności od lokalizacji, rozmiaru i stanu domu czy mieszkania, możemy w niedługim czasie wejść w ten sposób w posiadanie nawet kilkuset tysięcy złotych. Jednak tracimy w ten sposób już na stałe prawa do nieruchomości, więc już nigdy nic więcej na niej nie zarobimy.

Wynajmując mieszkanie, nie otrzymujemy od razu tak dużej kwoty, ale za to mamy „ekstra” dochód co miesiąc. Jednocześnie wciąż jesteśmy właścicielami mieszkania i po zakończeniu wynajmu możemy je sprzedać. Co prawda wraz z upływem czasu nieruchomość może tracić na wartości, jeśli jej stan się pogorszy, ale, ogółem mówiąc, nieruchomości robią się coraz droższe – nawet te starsze.

Przydatne wskazówki dotyczące nieruchomości, w tym handlu nimi, można znaleźć między innymi tutaj: http://www.ekspert-nieruchomosci.com.pl/.

Wynajem pozwala na większy zarobek na dłuższą metę

Jeśli więc nie potrzebujemy gotówki od razu, wynajem może nam pozwolić na dłuższą metę zarobić więcej, czy też zachować mieszkanie w swoim posiadaniu, aby później przekazać je dzieciom lub wnukom, bez jednoczesnego ponoszenia kosztów jego utrzymania. Załóżmy, że mieszkanie w danej chwili jest warte 200 000 złotych i za tyle możemy je sprzedać, ale też możemy je wynająć za 1000 złotych miesięcznie.

Decydując się na drugą opcję, po trzech latach wynajem będziemy bogatsi o około 36 tysięcy złotych, a, o ile nie wybraliśmy złych lokatorów, wartość nieruchomości o tyle nie spadnie, a przeciwnie – może nawet o pewną kwotę w tym czasie wzrosnąć, zwłaszcza, jeśli najemcy przeprowadzili jakiś remont.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.ekspert-nieruchomosci.com.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here