Zakupy większej ilości produktów dotyczą nie tylko sklepików zaopatrujących się w hurtowniach. Również innego rodzaju biznesy mają potrzebę dofinansowania swoich biur czy gabinetów w nietrwałe środki ruchome, które są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Zakupy „na fakturę” to legalne oszczędzanie, które wdrożyć powinien do swoich nawyków każdy szanujący się biznesmen.
Zarabiaj na VAT-cie
Prowadząc niewielką, na przykład jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca stara się funkcjonować jak najbardziej oszczędnie. Sposobem na to jest rozliczanie jak najwyższych kosztów uzyskania przychodu – to pozwala obniżyć wartość podatku dochodowego. Inaczej mówiąc, biorąc fakturę „na firmę” podczas zakupów, można rozliczyć się z owej faktury taniej o podatek VAT. Gdy prowadzimy jednoosobową działalność, wówczas nieco łatwiej jest kontrolować tego rodzaju wydatki firmowe. Niemniej jednak, finansowanie ich z przychodów firmowych powinno być na tyle opłacalne, by przedsiębiorca nie oszczędzał na detalach.
Co można wziąć „na fakturę”?
Każde przedsiębiorstwo potrzebuje regularnego zaopatrywania w artykuły higieniczne, przybory toaletowe, artykuły biurowe, niekiedy również w sprzęt czy usługi takie jak media. Trudno sobie wyobrazić, by na przykład w gabinecie dentystycznym oszczędzano na jednorazowych rękawiczkach – dlatego ich zakup musi się przedsiębiorcy opłacić na tyle, by nie oszczędzał on na ich zakupie i nie psuł sobie opinii. W sklepach Carrefour czy Intermarche można spotkać w kolejkach do kasy wiele osób, które przed rozpoczęciem kasowania proszą o możliwość wystawienia faktury na te zakupy. Wśród nich znajdują się na przykład: artykuły biurowe, niezbędne do prowadzenia biura, artykuły higieniczne i środki czystości pozwalające utrzymać higienę w biurze, ale również drukarki, skanery, czajniki i wiele innych. W tych hipermarketach możliwe jest wystawienie faktury na firmę w kasie głównej, po przedstawieniu paragonu za zakupy. Obecnie kasjerzy nie są przeszkoleni do wystawiania faktur klientom. Dlatego też tego typu operacji można dokonać wyłącznie w kasie głównej po przedstawieniu paragonu. Stąd też informowanie kasjera o chęci pobrania faktury nie jest konieczne w wyżej wymienionych hipermarketach.
Ile można zaoszczędzić w ten sposób?
Wiele osób niestety nadużywa faktu posiadania działalności gospodarczej, lub wręcz wiele zakupów prywatnych wlicza w koszty uzyskania przychodu małżonka, czy kogoś bliskiego. Pamiętać należy, że w tej urzędniczej machinie siedzą urzędnicy, którzy reagują, gdy zaobserwują coś podejrzanego w tego typu operacjach. Właściciel firmy może więc odpowiedzieć za próby ominięcia płacenia podatku VAT. Oczywiście warto wszelkie zakupy firmowe brać na fakturę. Doskonale sprawdza się to na przykład w gabinetach lekarskich, gdzie właściciele muszą zadbać o higienę pomieszczeń sanitarnych za pomocą kupowanych na firmę środków, obecność kolorowych magazynów w poczekalni, czy też możliwość skorzystania z wody pitnej przez pacjentów. Tego rodzaju wydatki swobodnie można realizować w Carrefour czy Intermarche, szczególnie robiąc większe zakupy na zapas.