Rynek biurowy bije kolejne rekordy

Sprzyjająca koniunktura ekonomiczna widoczna jest w wielu sektorach gospodarki w naszym kraju. Jednym z nich jest rosnący w siłę rynek wynajmu nieruchomości biurowych, który w ostatnim czasie cieszy się coraz większym zainteresowaniem firm i inwestorów.

Rekordowy okres

Rynek biurowy w Warszawie przeżywa w ostatnim czasie prawdziwy rozkwit i z każdym dniem nabiera coraz większego tempa. Popyt na wynajem powierzchni biurowych w stolicy notuje obecnie rekordowe poziomy, co z kolei napędza rozwój operatorów elastycznych powierzchni do pracy. Tego typu trend jednoznacznie wskazuje, że Warszawa staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem do prowadzenia działalności biznesowo-gospodarczej. W przypadku powierzchni biurowych świadczy o tym również stale rosnąca różnorodność oferowanych biur. Liderami wśród stołecznych operatorów przestrzeni elastycznych pozostają firmy WeWork oraz IWG, które w zeszłym roku odnotowały wynik potwierdzający ich udział w rynku na poziomie 52 procent. Z kolei operatorzy powierzchni biurowych flex wynajęli w 2018 roku prawie 112 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, co stanowi prawie 13 procent całkowitego popytu w Warszawie. Elastyczne powierzchnie biurowe to miejsca wynajmowane głównie przez niewielkie przedsiębiorstwa, a także freelancerów, startupy, rzadziej zaś przez duże, międzynarodowe firmy. To nowoczesne rozwiązanie pozwala wynajmującemu zminimalizować koszty związane z prowadzeniem działalności.

Popyt stale rośnie

Popyt na wynajem biur w Warszawie stale rośnie. Obecnie jego wynik osiągnął rekordowy pułap 860 tysięcy metrów kwadratowych. Swój udział mają w tym zarówno nowe firmy, wchodzące na rynek (szczególnie zainteresowane powierzchniami flex), ale również firmy zadomowione już na rynku warszawskim i podejmujące dalszą ekspansję biznesową. Wynajem nowych powierzchni biurowych przez takich gigantów jak Alior Bank, Deloitte czy Samsung dobitnie potwierdza, że stolica Polski staje się miejscem bardzo atrakcyjnym pod kątem biznesowym i gospodarczym. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Centrum Warszawy, gdzie do tej pory wynajęto blisko 240 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni biurowych. Uznaniem przedsiębiorców cieszy się także Mokotów – w dzielnicy wynajęto prawie 220 tysięcy kilometrów kwadratowych biur. Z kolei dzielnica Żwirki i Wigury notuje co roku prawie 90 procent wzrostu popytu. Taki stan rzeczy odbija się również pozytywnie na warszawskich pustostanach. Ich poziom w ostatnim czasie wydatnie zmalał i pod koniec ubiegłego roku wynosił 8,7 %. Rosnący popyt nie pozostaje bez wpływu na poziom czynszów, które w przypadku najbardziej atrakcyjnych nieruchomości plasują się na poziomie od 17 do 24 euro za metr kwadratowy.

Jeśli jesteś zainteresowany powierzchnią biurową w Warszawie, koniecznie sprawdź stronę directoffice.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here