Co dziesiąty Polak nie korzysta już z gotówki, a co drugi młody mieszkaniec naszego kraju potwierdza, że interesują go rozwiązania nowoczesnej bankowości i chętnie zrezygnowałby w tradycyjnej formy płatności w ogóle. Czy Polska stanie się drugą Szwecją? W tym kraju kartą można zapłacić nawet za gazetę u ulicznego sprzedawcy, a niektóre sklepy wręcz nie przyjmują płatności w formie gotówki.
Okazuje się, że Polacy doskonale radzą sobie z nowymi możliwościami. Coraz bardziej ufamy bankom, a konto bankowe posiada już ponad 90% polskiego społeczeństwa. Co więcej, terminal pos wykorzystujemy bardzo często do płatności zbliżeniowych – Polacy są w tym zakresie liderami, biorąc pod uwagę wszystkich mieszkańców całej Unii Europejskiej. Wzrasta też popularność korzystania z płatności telefonem czy zegarkami i specjalnymi opaskami. Chcemy dążyć do optymalnej wygody i komfortu, ale przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa. Wreszcie mamy świadomość, że noszenie gotówki w portfelu nie jest zbyt dobrym pomysłem. Ten można przecież zgubić, może nam zostać skradziony, gotówka łatwo może też ulec zniszczeniu, poza tym jest niehigieniczna, a kartę płatniczą dotykamy tylko my.
Za co najczęściej płacimy kartą czy innym narzędziem w obrocie bezgotówkowym? Polacy chcieliby płacić w ten sposób za każdy produkt oraz usługę. Cieszy fakt, że terminale płatnicze dostępne są już nie tylko w dużych marketach, ale też sklepach osiedlowych i małych punktach usługowych. W ten sposób zapłacimy u szewca, krawca czy kosmetyczki. Tak może być opłacona depilacja laserowa, wyjście na basen czy uczęszczanie za zajęcia sportowe.
Według prognoz bankowość mobilna będzie cieszyć się jeszcze większym zainteresowaniem. Same instytucje bankowe mają powody do zadowolenia. W ten sposób obsługa klientów staje się nie tylko szybsza, bardziej sprawna, optymalnie bezpieczna i wygodna, ale również tańsza. Już teraz zamykanych jest około 20% tradycyjnych oddziałów banków, bo Polacy wolą kontakt elektroniczny z obsługą, a wiele spraw mogą załatwić samodzielnie poprzez dostępne formularze i wnioski na stronach www albo w systemie bankowości internetowej.