Prowadzisz własną firmę – sprawdź, jak możesz zaoszczędzić swój czas

Samodzielne prowadzenie firmowej księgowości ma swoje zalety. Jedną z nich jest ograniczenie kosztów, pełna świadomość finansowa i stały dostęp do dokumentów. Jednak przygotowywanie rozliczeń oraz czuwanie nad finansami firmy zajmuje wiele czasu tak cennego dla przedsiębiorcy. Chcąc go oszczędzić, warto sięgnąć po sprawdzone recepty, które jednocześnie pozwoli nie popełniać błędów księgowych. Jakie to rozwiązanie? Jak zaoszczędzić czas prowadząc własną firmę?

Wystawianie faktur, wyliczanie podatków, przejazdów firmowych i środków trwałych, tworzenie deklaracji i zeznań dla Ministerstwa Finansów i ZUS. Wszystkie te zadania są konieczne, jednak zabierają cenny czas właścicielowi przedsiębiorstwa. Wielu przedsiębiorców zastanawia się więc, jak przyspieszyć rozliczanie, a jednocześnie nie ponosić dodatkowych kosztów np. na zatrudnienie księgowej czy nawiązanie współpracy z zewnętrznym biurem księgowym. Szukając skutecznego rozwiązania, warto rozważyć internetowe narzędzia dla przedsiębiorstw. Księgowość internetowa jest dobrym rozwiązaniem, gdy samodzielne rozliczanie działalności gospodarczej staje się zbyt czasochłonne.

Czas to pieniądz

Prowadzenie rozliczeń księgowych przy jednoczesnym zarządzaniu firmą i podejmowaniu kluczowych decyzji nie jest łatwe. Łatwo o popełnienie błędu czy pominięcie istotnych zagadnień. Rozwiązaniem są internetowe aplikacje księgowe. Gromadzą one wszystkie dane i dokumenty potrzebne do rozliczeń, w jednym miejscu, a także pozwalają na zautomatyzowanie szeregu czynności. Z ich pomocą można jednym kliknięciem wystawiać cykliczne faktury, generować e-deklaracje, obsługiwać transakcje zagraniczne czy prowadzić sprawozdawczość. Prosta i szybka obsługa internetowych aplikacji pozwoli zminimalizować czas poświęcony na firmową księgowość, a jednocześnie nie sprawi, że będzie oszczędzać się na jakości.

Księgowość online czy tradycyjna?

Niektóre firmy chcąc oszczędzić czas, decydują się na outsourcing księgowy, czyli współpracę z biurem księgowym, kancelarią podatkową lub niezależną księgową. Takie rozwiązania faktycznie pozwolą delegować zadania księgowe, jednak nie zawsze oznaczają oszczędność czasu. Biura księgowe wymagają, aby dostarczyć im dokumenty do rozliczeń osobiście, co oznacza, że trzeba poświęcić czas na dojazd do siedziby biura. Często też zewnętrznej księgowości potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia dotyczące dostarczonych faktur i dokumentów. Generuje to kolejne godziny, które trzeba spędzić na zajmowaniu się sprawami księgowymi. Problem ten łatwo wyeliminuje księgowość online. Skany faktur, e-faktur przesyłane są na dysk Google Drive lub Dropbox, które są spięte z automatami księgowymi. Dzięki funkcjom OCR i chmury obliczeniowej faktury są automatycznie zaczytywane i zaksięgowane. Wszystko trwa zaledwie kilka sekund. Systemy księgowe online to także integracja z MF i ZUS, dzięki czemu deklaracje VAT, PIT czy pliki JPG przesyła się bezpośrednio do Ministerstwa Finansów, a zgłoszenia i deklaracje ZUS do eZUS.

Księgowość online to rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy. Pozwala nie tylko na oszczędzenie czasu, ale i pieniędzy. Dzięki księgowości internetowej dostęp do dokumentów księgowych i kontrolę będzie miało się zawsze i z każdego miejsca na ziemi. Aby podejrzeć aktualny stan rozliczeń, wystarczy tylko zalogować się do systemu z dowolnego komputera lub urządzenia mobilnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here