Co to jest lokata rentierska

Lokaty rentierskie większości z nas kojarzą się z wysokim kapitałem, atrakcyjnym oprocentowaniem oraz życiem „z odsetek”, wypłacanych regularnie. Mają więc opinię produktu premium, zarezerwowanego wyłącznie dla najbogatszych. Czy faktycznie tak jest i czy osoby o nieco mniej zasobnych oszczędnościach nie mogą skorzystać z propozycji lokat rentierskich, dostępnych w ofercie większości najpopularniejszych banków? Objaśniamy zasady funkcjonowania tego rodzaju produktów i podpowiadamy, dla kogo lokata rentierska będzie najkorzystniejszą formą oszczędzania.

Czym jest lokata rentierska i czym różni się od tradycyjnej lokaty terminowej?

Lokata rentierska to jedna z form lokaty terminowej. Wyróżnia się jednak kilkoma charakterystycznymi cechami, które powodują, że produkt ten otoczony został opinią ekskluzywności i prestiżu. Podstawowa różnica między typową lokatą terminową a rentierską polega na sposobie wypłacania odsetek. W przypadku „zwykłej” lokaty, odsetki otrzymuje się dopiero po jej zakończeniu, a przy lokatach rentierskich wypłaca się je w określonych odstępach czasu – zazwyczaj co miesiąc lub raz na kwartał. Taki sposób kapitalizacji zapewnia osobom posiadającym lokaty rentierskie stałe, wymierne źródło dochodów.

Kolejną różnicą jest wysokość kapitału. Podczas gdy na tradycyjnej lokacie terminowej możemy złożyć 1000 zł, a w niektórych bankach – nawet 500 zł, lokaty rentierskie zaczynają się zazwyczaj od 100000 zł. Jeśli więc dysponujemy takimi oszczędnościami, z pewnością warto zastanowić się nad skorzystaniem z takiej oferty, by pomnażać swoje środki, jednocześnie zapewniając sobie systematyczny zysk.

Dla kogo jest lokata rentierska?

Utarło się, że lokaty rentierskie to produkty bankowe zarezerwowane wyłącznie dla najbardziej zamożnych klientów, dysponujących kapitałem liczonym w setkach tysięcy czy milionach złotych. Owszem, wysokość wpłaconej kwoty ma decydujący wpływ na wypracowany zysk z odsetek, jednak nie oznacza to, że lokaty rentierskie opłacają się wyłącznie milionerom. Kluczowe w podjęciu decyzji o wyborze rodzaju produktu powinno być raczej to, czy jako inwestorzy, chcemy, by nasze pieniądze pracowały na końcowy zysk, czy zależy nam na posiadaniu stałego, dodatkowego źródła przychodów w postaci przekazywanych na konto odsetek.

Oprocentowanie lokat rentierskich

Charakterystyczną cechą lokat rentierskich jest ich atrakcyjne oprocentowanie, które – w zależności od wysokości wpłaconego kapitału – pozwala na czerpanie regularnych zysków. Przykładowo, Santander Bank Polska oferuje lokaty rentierskie z oprocentowaniem 1,75% na okres 18 miesięcy. Minimalna wartość kapitału w tym przypadku wynosi 100000 zł, a odsetki wypłacane są regularnie co 3 miesiące od otwarcia lokaty. Standardem w przypadku lokat rentierskich jest nieco niższe oprocentowanie niż przy terminowych, z których niektóre oprocentowane są na 2-2,5%. Banki w ten sposób rekompensują sobie konieczność wypłacania klientom odsetek. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że mogą być one – w zależności od naszej decyzji – zostać przelane na rachunek bankowy lub dopisane do kapitału lokaty, dzięki czemu również będą „pracować” na ostateczny zysk inwestora.

Bezpieczeństwo lokat rentierskich

Wiele osób zastanawia się, czy deponowanie tak dużych kapitałów na lokatach długoterminowych (lokaty rentierskie otwierane są zazwyczaj na okres od 18 do 36 miesięcy), jest bezpieczne. Ochronę zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny, co daje posiadaczom lokat pewność, że nawet w przypadku bankructwa banku (co jest jednak bardzo mało prawdopodobne), zainwestowane przez nich środki zostaną im zwrócone.

Lokata rentierska – czy warto?

Uznawane za produkty bankowe klasy premium lokaty rentierskie nie są, jak widać, opcją dostępną wyłącznie dla najbogatszych. Z całą pewnością, warto rozważyć otwarcie tego rodzaju lokaty w sytuacji, gdy dysponujemy większą kwotą oszczędności, chcemy mieć dodatkowe, stałe źródło przychodu w postaci wypłacanych przez bank odsetek i możemy zdeponować posiadany przez nas kapitał na lokacie długoterminowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here