Informatyka, czyli wymarzony kierunek studiów

Kiedy myślimy o kierunkach studiów, które mogą zapewnić nam dobrze płatną pracę i stałe zatrudnienie, informatyka jest jednym z pierwszych, które przychodzą nam do głowy. Nie ma w tym nic dziwnego – zapotrzebowanie na pracowników, którzy znają się na nowych technologiach i posiadają praktyczną wiedzę, jest niezwykle duże. Sprawdźmy więc dlaczego warto studiować informatykę oraz dla kogo kierunek ten będzie idealnym wyborem.

Informatyka – Warszawa: co znajdziemy w programie studiów?

Program studiów informatycznych jest bardzo szeroki i rozbudowany. Studenci, którzy zdecydowali się na tę ścieżkę kariery, muszą uczestniczyć w zajęciach z zakresu rozwiązywania zadań inżynierskich, poznawania budowy i roli systemów informatycznych i zgłębiania języków programowania. Dowiadują się też, jak wygląda organizacja systemów informatycznych, a także uczęszczają na zajęcia z algorytmiki oraz obliczeń równoległych i rozproszonych. Jest to więc kierunek, na którym najlepiej czuć będą się umysły ścisłe, choć osobom studiującym informatykę przydaje się również kreatywność i abstrakcyjne myślenie. Mitem jest natomiast opinia, jakoby informatyka była kierunkiem wyłącznie dla mężczyzn. Coraz więcej kobiet doskonale radzi sobie w tej branży.

Co brane jest pod uwagę przy rekrutacji na studia informatyczne?

Osoby, które chcą rozpocząć informatykę w Warszawie, muszą mieć świadomość, że chętnych do studiowania tego kierunku jest naprawdę sporo, dlatego dostają się tylko najlepsi. Jednocześnie nie przeprowadza się obecnie egzaminów rekrutacyjnych. Pod uwagę brane są wyniki matur. Chcąc dostać się na informatykę powinniśmy móc poszczycić się dobrymi wynikami z przedmiotów takich jak matematyka, informatyka i fizyka. Część uczelni bierze pod uwagę również wyniki z chemii lub biologii, lepiej jednak zdecydować się na zdawanie trzech pierwszych wymienionych przedmiotów.

Jakie możliwości daje ukończenie studiów informatycznych?

Wiele osób kojarzy studia informatyczne jedynie z nauką programowania. Tymczasem specjalizacji związanych z tym kierunkiem jest naprawdę sporo, dzięki czemu każdy student może znaleźć coś dla siebie. Są to między bezpieczeństwo systemów informatycznych, inżynieria systemów informatycznych, bazy danych, Internet, kryptografia oraz wiele, wiele innych. 

Osoby, które kończą informatykę w Warszawie oraz w innych miastach, w których uczelnie oferują szeroki wybór specjalizacji, mogą zajmować się więc nie tylko kodowaniem, ale również zabezpieczaniem sieci komputerowych w firmach, instalacją systemów, administrowaniem danych, hostingiem oraz wieloma innymi kwestiami związanymi z komputerami i Internetem. Niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery wybiorą, pewne jest, że znalezienie zatrudnienia nie będzie stanowiło dla nich większego problemu.

Często słychać opinie, że na liście przyszłościowych kierunków studiów, pierwsze miejsce powinna zajmować informatyka. Warszawa oraz inne duże miasta naszego kraju wciąż mają ogromne zapotrzebowanie na pracowników związanych z nowymi technologiami. Do tego stopnia, że spora część osób, która decyduje się na studia informatyczne, może liczyć na zatrudnienie już w czasie edukacji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here