praca

Lublin nie jest może jakimś maleńkim miasteczkiem, ale nie należy też do tych największych polskich aglomeracji pokroju Warszawy czy Krakowa. A jednak łatwiej o znalezienie pracy w mieście dużym niżeli tym małym. Nierzadko trzeba przetrzepać dosłownie cały rynek pracy w Lublinie, zanim trafi się na nim na chociażby jedną ofertę, która rzeczywiście będzie warta uwagi i będzie warta tego, by na nią odpisać. Zazwyczaj to właśnie osoby najbardziej cierpliwe zostają zatrudnione przez najlepsze i najciekawsze firmy. Ten, kto tej cierpliwości w sobie nie ma, będzie bardziej skłonny przyjąć nawet tę propozycję, która nie do końca mu przypasuje, ale która okaże się takim „pewnikiem”.

Po skończeniu studiów w Lublinie nie trzeba jednak od razu uciekać do większych miast. Wielu młodych ludzi tak właśnie postępuje, jednakże muszą oni liczyć się z tym, że to wcale nie jest tak, iż warszawskie firmy tylko czekają na nich z otwartymi ramionami i zatrudniają wszystkich po kolei, nie zważając na ich przygotowanie do pracy. Jest właśnie odwrotnie. Skoro tak wiele osób uderza do warszawskich firm, trudniej dostać się na etat właśnie do nich niżeli do konkurencyjnych firm działających na co dzień w Lublinie. Szukanie pracy w mniejszych miastach ma więc swoje niewątpliwe plusy. To dobra wiadomość dla tych, którzy w ogóle nie mogą opuścić Lublina, bo np. mają tu swoją rodzinę, którą muszą się zajmować albo z innych powodów nie są w stanie się przeprowadzić – np. mieszkają z rodzicami i nie stać ich na wynajem mieszkania w Warszawie. A akurat Lublin jest bardzo dobrym miejscem do rozpoczęcia własnego dorosłego i bardziej niezależnego życia.

Zobacz też: https://lublin24.pl/promowane/rynek-pracy-w-lublinie-jak-bedzie-wygladal-w-2022/garSxfA5mLkvfw4pP6EK

Praca Lublin

To, co uniemożliwia młodym ludziom znalezienie dobrej pracy, to zwykle totalny brak cierpliwości. Dwudziestolatkowie chcą mieć wszystko tu i teraz, dosłownie na już. Nie są w stanie poczekać ani dnia dłużej na jakieś ciekawsze oferty. Gdy postanowią, że szukają pracy, to jeśli nie znajdą jej po godzinie bądź dwóch godzinach, często od razu się poddają i dochodzą do wniosku, że te ich poszukiwania nie mają żadnego sensu. Jest to właśnie idealny przejaw braku cierpliwości. A tak jak idealnego domu nieraz szuka się miesiącami, tak i tej idealnej pracy czasami trzeba poszukać trochę dłużej. W tych poszukiwaniach należy być wytrwałym, by przeprowadzać je tak długo, aż osiągnie się zamierzony efekt. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by tymczasowo zatrudnić się gdziekolwiek, nawet na jakimś gorszym stanowisku, a w tym samym czasie szukać innej lepszej posady, aby jednak jakoś zarabiać, ale też nie osiadać w jednym miejscu.

Najciekawsze oferty pracy w Lublinie czekają jednak na tych, którzy mają już pewne doświadczenie w konkretnych zawodach. W jaki sposób można jednak zdobyć to doświadczenie, jeżeli jest się świeżo upieczonym absolwentem, którego absolutnie nikt poważny nie chce zatrudnić? O to wypadałoby się postarać jeszcze w trakcie studiów. Staże są bowiem bardziej dostępne dla studentów niżeli absolwentów, a naukę tak naprawdę powinno się łączyć z ciągłą praktyką. Zdobywane umiejętności powinny być testowane w odpowiednim środowisku. Student może nauczyć się wszystkiego z podręcznika, ale nie zweryfikuje swoich prawdziwych umiejętności, dopóki nie zmierzy się samodzielnie z wybranym środowiskiem pracy. Jeżeli natomiast tę wyższą szkołę skończyło się już dawno temu, wciąż można jeszcze w jakiś sposób nabrać dodatkowego doświadczenia, godząc się na pracę za mniejsze pieniądze czy nawet na okresowe wykonywanie pracy za darmo, w ramach za uzyskanie rekomendacji. Naprawdę lepiej się przemęczyć i mieć co wpisać do CV, niżeli strefę z doświadczeniem pozostawiać zupełnie pustą, bo takie braki zawsze zwrócą uwagę rekrutera.

Powyższe kwestie są najważniejsze. No może o jeszcze jednej sprawie warto co nieco wspomnieć, bo jednak takie całkowite skupienie się na ciągłym pozyskiwaniu umiejętności twardych może zakończyć się tym, że nie nabierze się właściwych umiejętności miękkich, które też są przecież ważne. Żadna firma nie zdecyduje się na zatrudnienie osoby niekomunikatywnej i niepotrafiącej wyrażać swojego zdania. Nikt też nie da miejsca w zespole specjaliście, który będzie nad wyraz samodzielny i samowystarczalny, przez co nie będzie umiał pracować w grupie. Odpowiednie umiejętności miękkie w tym momencie wyraźnie zwiększają szansę na zdobycie pracy. A nad nimi też jak najbardziej da się pracować. Nawet jeśli ktoś nie potrafi robić tego sam, zawsze może to robić na różnego rodzaju kursach, które coraz częściej odbywają się online, tak więc zawsze i wszędzie da się do nich dołączyć, by z nich samemu skorzystać.

Praca Lublin czeka więc na każdego, kto rzeczywiście zdecyduje się po nią sięgnąć i rzeczywiście się o nią postara. Osoby zawzięte, gotowe na harówkę i dalszą naukę, na pewno bez problemu zdobędą dla siebie odpowiednią pozycję w wielu firmach. A nawet jeśli tej pracy nie znajdzie się stacjonarnie, można jej poszukać online. Mnóstwo osób pracuje teraz zdalnie na co dzień, a nie wyłącznie z uwagi na pandemię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here