Jakie maszyny wykorzystuje przemysł przetwórstwa spożywczego

Miłośnicy telewizyjnych programów dokumentalnych pokazujących od środka wielkie fabryki i zakłady przetwórstwa doskonale wiedzą, jakich maszyn używa się w takich miejscach. Ogromnych gigantów ze stali, które zajmują często setki metrów kwadratowych powierzchni i tyle samo liczą sobie długości swoich taśm produkcyjnych. W przypadku przemysłu spożywczego widok fabryki żywności wygląda tak samo – tu też do gry wchodzą mega maszyny.

Od jabłka do soku

Aby wyobrazić sobie skalę produkcyjną najłatwiej wziąć jabłko i pomyśleć, ile czynności samemu trzeba wykonać, aby zrobić z niego na przykład sok. Najpierw segregacja najlepszych produktów, potem ich mycie i czyszczenie, obieranie ze skórki, usuwanie gniazd nasiennych, krojenie i ćwiartowanie, miażdżenie… A to dopiero początek całego procesu. Teraz wystarczy tylko przełożyć go na większą skalę, gdzie zamiast dziesięciu jabłek mamy do przetworzenia ich dziesięć ton. Robi wrażenie, zwłaszcza że to wszystko muszą za nas wykonać maszyny od https://megabelzyce.pl/ dostosowane do przemysłu spożywczego.

Maszyna na każdy etap

Każda część procesu produkcyjnego ma swoją własną maszynę lub nawet zestaw maszyn połączonych taśmami transportowymi. W różnych częściach zakładu odbywają się więc różne elementy produkcji – począwszy od mycia owoców, warzyw, mięs czy ryb a skończywszy na finalnym pakowaniu ich w docelowe pudełka. W przemyśle spożywczym ważne jest utrzymanie jak najwyższego standardu produkcyjnego na wszystkich etapach, więc zazwyczaj każda z maszyn kontrolowana i sprawdzana jest przez oddzielnych pracowników. Ułatwia to szybkie reagowanie w razie awarii oraz utrzymanie maksymalnej jakości produkcji.

Ogromne maszyny

Park maszynowy używany w takich miejscach składa się najczęściej z podstawowych sprzętów. To blanszowniki, rozdrabniarki, sterylizatory, oczyszczacze, krajalnice i ćwiartkownice, wszelkiego rodzaju kalibrowniki, pakowarki, komory chłodzące i grzewcze itp. W zależności od branży spożywczej mogą być to również polerki, odszupułczarki, obieraczki, grysownice, rozbrylacze i oczywiście krajalnice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here