Ostatnio, można było zauważyć, że coraz więcej osób zaczęło zwraca się w stronę natury. Jednym z powodów jest to, że na łonie natury można nie tylko spędzić miło czas, ale również cieszyć się ciszą i spokojem. W dzisiejszych czasach, więcej osób nie tylko chce uciec z miasta na krótki weekend, ale nawet spędzić resztę życia w otoczeniu natury. W takim przypadku, na myśl przychodzi budowa nowego domu, w którym możliwe będzie zamieszkanie na stałe i to bardzo blisko przyrody. Do takiego celu najlepszym rozwiązaniem jest drewniany dom. Warto wspomnieć, że nowoczesne drewniane domy są o wiele lepsze niż te budowane kilka lat temu – chociaż nadal są niezwykle urokliwe, nie jest to najbardziej komfortowa opcja do zamieszkania na stałe.

Podczas procesu tworzenia wymarzonej przestrzeni do życia, nieuniknione jest napotkanie wielu przeszkód. Domki drewniane, tak jak w przypadku każdego innego domu, wymagają nie tylko nakładu finansowego, ale również czasu, planowania, pomysłów, itd. Oczywiście, tworzenie domu od podstaw da Ci pełną kontrolę i swobodę w dokonywaniu wyborów podczas tworzenia przestrzeni swoich marzeń. Jednak znajomość głównych problemów, które mogą się pojawić w tracie budowy domu może okazać się przydatna dla każdego. Zazwyczaj te same pytania nurtują większość ludzi.

Większy czy mniejszy dom – która opcja jest lepsza?

Wielkość docelowego domu to prawdopodobnie jedno z głównych i pierwszych kwestii, które pojawiają się rozmyślając o nowych czterech kątach. Oszacowanie rozmiaru i ilości metrów kwadratowych budynku zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych zadań. Szczególnie, jeśli jest to pierwszy raz, kiedy budujesz własny dom. Jednak pod tym względem, domy z drewna nie będą się niczym różnić od domów z innych materiałów. Dlatego, nawet naturalny dom drewniany może być zarówno niewielkich, jak i dużych rozmiarów. Ostateczna decyzja zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i pragnień.

Aby ułatwić sobie podjęcie tej trudnej decyzji, warto jest spojrzeć na różne projekty domów. W ten sposób, można zobaczyć, a przede wszystkim rozumieć jak wyglądają domki drewniane o różnych rozmiarach i jak są rozplanowane. Bez dwóch zdań, takie podejście pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję dotyczącą pomieszczeń lub obszarów, które chcesz mieć w swoim domu oraz takich, które nie są konieczne. Zwróć uwagę na to, że już wybudowanego domu nie będzie można powiększyć lub pomniejszyć, więc już na samym początku musisz wybrać właściwą wielkość.

Inną opcją jest wybór domu nie tylko na podstawie metrażu, ale również według liczby pokoi. Niektórzy producenci domów drewniany, w tym „Dom Mistrza”, mają taką opcję w swojej ofercie. W takim przypadku, możesz obejrzeć różne projekty i wybrać ten, który najbardziej odpowiada najważniejszemu wymogowi – pożądanej liczbie pokoi. W niektórzy sytuacjach, to kryterium może być ważniejsze niż ogólna wielkość domu.

Czasami inni będą próbowali wesprzeć Cię w Twoich obawach – podnosić na duchu, że nie powinieneś martwić się o wydatki i dodatkową przestrzeń, która i tak zostanie wykorzystana, więc lepiej zbudować większy dom. Jednak nie zawsze jest to prawdą: większe domki drewniane są często droższe, ponieważ do ich budowy potrzebny jest większy zasób materiałów; eksploatacja również będzie droższa, co będzie najbardziej odczuwalne w zimowych porach roku, kiedy trzeba będzie włączyć ogrzewanie. Dlatego, wybór optymalnego rozmiaru na pewno będzie najlepszym rozwiązaniem.

Detale, które wymagają uwagi

Wiele osób zgadza się, że czasem nawet najmniejsze detale mają bardzo duże znaczenie. Jeśli chodzi o prace budowlane jest to reguła, którą zawsze należy stosować. Podczas procesu budowy, wszystko musi być wykonywane z niezwykłą dokładnością i już przed rozpoczęciem budowy wszystkie elementy muszą być dobrze przemyślane i zaplanowane – wprowadzenie jakichkolwiek zmian w przyszłości może być trudne. Należy o tym pamiętać również budując domki drewniane, ponieważ mają one stać się przyjemną przestrzenią do spędzania wolnego czasu. Dlatego, rozważając budowę nowego drewnianego domu, należy zwrócić uwagę również na szczegóły, które na początku wydają się być mało istotne.

Okna i ich funkcja

Jednym z najważniejszych detali są okna. Pozwalają Ci czerpać radość z naturalnego światła i promieni słonecznych, które potrafią rozświetlić nawet najciemniejsze pomieszczenie w domu. Z tego powodu, okna powinny nie tylko mieć właściwy rozmiar, ale również powinny być umieszczone w odpowiednim miejscu tak, aby słońce oświetlało każdy zakątek. Niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, w jakim kierunku zwrócony będzie dom – zawsze więcej światła słonecznego będzie z południa niż z zachodu. Ten czynnik również należy wziąć pod uwagę, wybierając miejsce na przyszły dom marzeń.

okna w domku

Oczywiście, w praktyce wszystkie domki drewniane nieco się od siebie różnią, ponieważ możesz wybrać spośród ogromnej różnorodności projektów. W każdy przypadku należy szukać najlepszego rozwiązania i najodpowiedniejszego umieszczenia okien. Ostatnio, można było zauważyć, że ogromną popularnością cieszą się duże okna, ponieważ pozwalają lepiej cieszyć się widokami. Chociaż wyglądają one niesamowicie, nie powinieneś zapominać o ich najważniejszej funkcji – wpuszczą do pomieszczeń dużą ilość ciepła, które niesie za sobą słońce. Z tego powodu, najlepiej jest umieścić okna po wschodniej lub zachodniej stronie. W przeciwnym razie, będziesz musiał poszukać sposobu na ogrzanie się w okresie zimowym i ochronę przed upałem w okresie letnim.

W niektórych przypadkach, można znaleźć opcję pośrednią – taką, która zapewni wystarczającą ilość światła i lepszą możliwość na podziwianie krajobrazu, ale także nie pozwoli, aby dom zbyt mocno nagrzewał się w lato lub zbyt mocno ochładzał się w zimę. Idealny projekt powinien spełniać te wszystkie kryteria. Mnóstwo wspaniałych projektów wykonanych przez specjalistów można często znaleźć tutaj: www.dommistrza.pl. Spojrzenie na te projekty, pomoże Ci złagodzić stres związany z niedopilnowaniem lub nie przemyśleniem jakiejkolwiek istotnej kwestii.

Dlaczego wspólna przestrzeń jest tak ważna?

Przy planowaniu wymarzonego drewnianego domu często, dużą wagę przywiązuje się do poszczególnych pomieszczeń. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ każdy pragnie mieć osobistą przestrzeń, aby móc odciąć się od świata zewnętrznego, spędzi trochę czasu w samotności lub skupić się na pracy. Jednak nie należy zapominać, że potrzebna jest również przestrzeń dla gości, rodziny lub przyjaciół, którzy mogą niespodziewanie wpaść z wizytą. Mimo to, najważniejszym aspektem, które trzeba mieć na uwadze jest to, że w większości przypadków będziesz chciał spędzać czas razem z innymi.

Bez wątpienia, to świetna zabawa, gdy cała rodzina lub grupa przyjaciół spotyka się w jednym miejscu, aby porozmawiać lub razem coś ugotować. Z tego powodu, wiele osób często wybiera wspólną przestrzeń, która jest połączeniem zarówno salonu, jak i kuchni. Ta sama reguła dotyczy domków drewnianych. Nie ma znaczenia, czy planujesz zamieszkać w swoim domku na stałe, czy odwiedzać go tylko podczas ciepłych dni lub weekendów, spędzanie czasu razem, z całą pewnością stanie się czymś, o czym marzysz. Nawet po wykonaniu obowiązków służbowych lub innych ważnych czynności, miło jest spotkać się z innymi i dzielić się nowościami z życia codziennego.

Z tego powodu, podczas projektowania drewnianego domu i jego wnętrza należy mieć na uwagę ten aspekt. Powinno się włożyć dużo wysiłku w planowanie wspólnej przestrzeni, ponieważ zwykle zajmuje największą powierzchnię domu. Nie musisz się martwić, że sypialnie są małe, ponieważ chodzisz tam tylko spać, zwłaszcza, jeśli jest ciekawsze miejsce do spędzania czasu.

Jakie kolory i style wybrać?

To kolejny dylemat, przed którym stają osoby budujące domki drewniane. Dom z naturalnego materiału, jakim jest drewno nie da się łatwo dopasować do jakiegokolwiek stylu czy koloru. Oczywiście, wiele kwestii zależy od tego, czy zdecydujesz się na zachowanie drewna, czy będziesz chciał je ukryć. Jeśli pozostawisz drewno w stanie surowym, to nowoczesny styl może być trudny do uzyskania, ponieważ raczej budynek będzie przypominał rustykalną koncepcję domu z Twoich marzeń. Jednak, niezależnie od wybranego stylu, należy dopasować do siebie takie elementy, jak sufit, podłoga, meble i ich kolorystyka, aby otrzymać piękne wnętrze.

styl domku

Najlepiej zacząć od głównego stylu, który połączy cały dom w całość. Należy myśleć o domu jako o całości, a nie poszczególnych pomieszczeniach. Dopiero, gdy to osiągniesz, możesz zaakceptować odmienność każdej przestrzeni używając rozmaitych detali lub stosując unikalne rozwiązania – cały czas pamiętając, że całość powinna do siebie pasować. Jest to jedna z głównych zasad, którą „Dom Mistrza” zaleca przestrzegać. Wieloletnie doświadczenie firmy, pozwala zrozumieć najczęstsze pragnienia i błędy, które pojawiają się podczas budowy i projektowania domków drewnianych.

Nie jest tajemnicą, że jednolite kolory najlepiej pasują do drewna – duży kontrast w kolorystyce może sprawić, że wnętrze będzie wyglądało chaotycznie. Z tego powodu, minimalistyczny styl skandynawski jest zazwyczaj najlepszą opcją dla domków drewnianych z marzeń. Ten konkretny styl często jest kojarzony, nie tylko z przytulnymi małymi domkami otoczonymi naturą, ale również z niesamowitym wystrojem wnętrz. Dlatego, zdecydowanie nie potrzebujesz mieszanki wielu jaskrawych kolorów, luksusowych detali lub dużych mebli. Wszystkie te elementy pochłoną całą przestrzeń i ograniczą poruszanie się w domu. Natomiast, jeśli chodzi o kolory, jasne pastelowe barwy to doskonałe rozwiązanie, ponieważ idealnie pasują do drewna i natury. Oczywiście, nie należy się obawiać ciemniejszych odcieni, ponieważ ciemne wystrój również może być piękny i nowoczesny. Stosując się do tych zasad, sprawisz, że Twój domek drewniany nie będzie wyglądał jak tradycyjna chata z drewna.

W aranżacji domu możesz również wykorzystać metalowe elementy, które są bardzo popularne wśród mieszkańców północnych krajów. Należy również wziąć pod uwagę główny akcent – to niekoniecznie musi być kolorowy mebel lub ogromny obraz, to może być, na przykład, nowoczesny kominek. Płonący ogień wnosi do domu mnóstwo przytulnej atmosfery nie tylko zimą, ale również w chłodne jesienne wieczory. Przede wszystkim, nie należy zapominać, że drewniany dom daje Ci możliwość życia bliżej natury, dlatego jego projekt powinien pozostać naturalny i nie ekstrawagancki.

Dlaczego nie należy zapominać o tarasie?

Niezależnie od tego, jak bardzo przytulny jest Twój domek drewniany, podczas ciepłych wakacyjnych dni będziesz chciał spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz. W tym celu, należy pomyśleć o miejscu, w którym będą mogli zebrać się wszyscy, zjeść przekąski i poświęcić czas na rozmowę – siedzenie na trawie nie jest do tego najlepszą opcją. Co więcej, czasem może być potrzebne schronienie, aby ukryć się przed nieoczekiwanym deszczem. Taras to doskonałe rozwiązanie, ponieważ można go zaaranżować tak, aby wyglądał jak salon na łonie natury: można postawić stół, ławę, sofę, krzesła lub fotele. Tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie, najważniejsze, aby przestrzeń, która znajduje się tuż za Twoim domem dobrze pasowała do spędzania wolnego czasu lub po prostu nic nierobienia i cieszenia się spokojną okolicą i świeżym powietrzem. Dlatego prawie wszystkie nowoczesne domki drewniane lub wszelkiego rodzaju domy posiadają otwartą przestrzeń do przyjemnego spędzania czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here