ETF-y czy fundusze inwestycyjne

Fundusze ETF cieszą się w naszym kraju z roku na rok coraz większą popularnością. Na rynku amerykańskim i azjatyckim ich znaczenie od lat jest bardzo wysokie. Czy równie korzystne są transakcje związane z zakupem funduszy ETF także w Polsce? Na to pytanie dokładnie odpowiadamy w poniższym artykule.

Fundusz ETF – definicja pojęcia 

ETF (ang. Exchange Traded Fund) to fundusz notowany na giełdzie wykorzystujący pasywną strategię inwestycyjną. Fundusz ETF odwzorowuje zachowanie konkretnych benchmarków -akcji bądź całych indeksów giełdowych lub surowców.

Celem funduszy ETF jest osiąganie podobnych wyników co realne indeksy giełdowe, które są nazywane indeksami bazowymi. Dzięki funduszom ETF możemy zainwestować środki szybko i wygodnie. Dodatkowym atutem inwestycji w fundusze ETF jest fakt, iż w ten sposób możemy zyskać bardzo łatwo zdywersyfikowany portfel inwestycyjny. Jest to ogromne ułatwienie dla osób, którym zależy na jak największym ograniczeniu ryzyka związanego z inwestowaniem kapitału. ETF na WIG20 cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich inwestorów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do takich inwestycji trzeba się odpowiednio przygotować. 

Inwestycja w fundusze ETF na polskim rynku – o czym trzeba wiedzieć?

W chwili obecnej na polskim rynku notowanych jest 10 funduszy ETF. 4 z nich odwzorowują notowania indeksów zagranicznych, a pozostałe sześć do ETF-y, które odwzorowują polskie indeksy akcji – WIG20, WIG40 oraz WIGTech. Warto wskazać, że jeden z ETF-ów na WIG20 został jakiś czas temu wycofany z obrotu, ponieważ dla jego emitenta jego dalsze utrzymywanie było najpewniej nieopłacalne. Był to polski ETF, który istniał najdłużej, ponieważ był notowany na giełdzie począwszy od 2010 roku. 

Na koniec sierpnia 2021 roku wartość aktywów netto funduszy ETF w naszym kraju uplasowała się na poziomie 293,6 mln złotych. Była to stosunkowo mała kwota, jednak trzeba wskazać, że polski rynek funduszy ETF rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Dla porównania: wartość globalnego rynku ETF to ponad 9 bilionów dolarów. 

ETF-y a fundusze inwestycyjne – na czym polegają różnice między nimi?

Jak wygląda kwestia różnic pomiędzy funduszami ETF a tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi? ETF-y są notowane na giełdzie, co powoduje, że jednostki udziału są papierami wartościowymi. Obecnie tradycyjne fundusze nie są obecne na giełdzie. 

Kolejna kwestia dotyczy zarządzania. ETF-y są zarządzane pasywnie i odzwierciedlają wartość określonego indeksu giełdowego. Z kolei fundusze inwestycyjne są zarządzane w sposób aktywny. Zadaniem inwestorów jest ciągłe monitorowanie danych a także wytyczanie kierunków strategicznych. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here