Rozwody to z całą pewnością jedne z najczęściej odbywających się spraw na salach sądowych. Zanim jednak sąd orzeknie o rozwiązania małżeństwa, potrafią upłynąć długie miesiące, a nawet lata. Z czego wynika ten fakt i czy można mu jakkolwiek zaradzić? Na te pytania odpowiemy w naszym dzisiejszym artykule.
Szereg kwestii do ustalenia
Podczas rozwodu sąd musi wziąć pod uwagę szereg czynników oraz ustalić wiele kwestii, które są kluczowe z punktu widzenia dalszego życia byłych małżonków. Należą do nich m.in. władza rodzicielska nad wspólnym dzieckiem, kontakty z nim, wysokość alimentów oraz oczywiście wina za rozkład małżeństwa. Jeśli byli małżonkowie nie wnoszą o rozwód za porozumieniem stron, sąd może samodzielnie zaniechać orzekania o winie. Może również obciążyć winą jedno lub obu małżonków, a także stwierdzić, że żadne z nich nie ponosi winy za trwały rozkład pożycia. Wszystko zależy od przedstawionego materiału sądowego i dokumentacji, a także okoliczności wniesienia pozwu rozwodowego.
Wina niezawiniona – czym jest?
Warto dodać, że podczas procesu sądowego zdarzają się również takie sytuacje, które nie są w pełni zależne od woli małżonków. Fachowo nazywają się one niezawinionymi przyczynami rozkładu pożycia. Należą do nich m.in. przewlekłe choroby, choroby psychiczne, niedopasowanie pod kątem seksualnym, bezpłodność czy zbyt duża różnica wieku. Tego typu sytuacje są każdorazowo rozpatrywane przez sąd indywidualnie i w oparciu o opinie specjalistów. Wówczas może wystąpić tzw. wina niezawiniona.
Jak przyśpieszyć sprawę rozwodową?
Przyspieszenie sprawy rozwodowej jest oczywiście możliwe. Wiele może w tym przypadku zdziałać doświadczony i dobry adwokat. Warszawa czy Trójmiasto – w każdym regionie można znaleźć godnego zaufania specjalistę, jednak najlepiej jest polegać na poleceniach znajomych i najbliższej rodziny. Dobry prawnik biegle zna bowiem specyfikę działania sądów i potrafi w krótkim czasie przygotować wszelkie niezbędne dokumenty oraz materiał dowodowy, które mogą znacznie przyspieszyć decyzję sądu.
Warto zaznaczyć, że na czas trwania rozwodu wpływ ma również ilość toczących się tego typu spraw w danych rejonie. Każdy sąd ma bowiem ograniczoną wydajność. Z tego powodu w niektórych regionach rozwód można dostać szybciej (np. w mniejszych miejscowościach), a w niektórych trzeba na to poczekać kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat. Dotyczy to oczywiście przede wszystkim dużych aglomeracji.