Dlaczego panele PV nie produkują energii, gdy nie ma prądu?

Pytanie zawarte w tytule niniejszego artykułu nie do końca jest prawdą. Po pierwsze, energia jest przez panele PV produkowana bez przerwy (oczywiście pomijając noc). Po drugie, na rynku istnieje wiele rozwiązań alternatywnych.

Jak działa inwerter?

W instalacjach on-grid każdy z paneli PV oddaje energię do sieci. Warunek jest jeden – sieć musi działać poprawnie. Jeśli występuje w niej zanik napięcia (np. na skutek awarii), inwerter otwiera obwód pomiędzy siecią a układem fotowoltaicznym. Dzięki temu prąd nie płynie do sieci, co ma istotne znaczenie w kontekście prawidłowego funkcjonowania układu.

To jednak nie wszystko! Ryzyko uszkodzenia instalacji to nie największy problem. Znacznie ważniejszą kwestią pozostaje zabezpieczenie pracowników, którzy – w trakcie napraw – mogliby ulec porażeniu „prądem fotowoltaicznym”. Jak zatem uniknąć zastojów w dostawie energii do domu?

Panele PV i off-grid, czyli rozwiązanie na każdą okazję

Alternatywą dla powyższego wariantu są panele PV w układzie off-grid, gdyż nie są one połączone z siecią. Co więcej – posiadają one specjalny zestaw akumulatorów, dzięki któremu prąd odbierany w formie energii słonecznej, można zmagazynować i wykorzystać później. Rozwiązanie to wymaga podłączenia falowników bezpośrednio do wyjścia układu baterii.

Wadą instalacji off-grid jest też brak możliwości oddawania energii do sieci. Oznacza to, że posiadacz takiej instalacji nie może obniżyć swoich rachunków za prąd. Układ ten sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie energia musi być dostarczana w niezawodny sposób (np. siedziby firm, serwerownie itd.).

Co wybrać?

Odnosząc się do powyższego pytania, najlepiej wybrać… instalację hybrydową. Jej zaletą jest możliwość połączenia funkcji obydwu powyższych układów, dzięki czemu użytkownik może oddawać prąd do sieci i korzystać z akumulatorów. Jest to rozwiązanie kosztowne, ale też i opłacalne, biorąc pod uwagę kontekst długoterminowy.

Reasumując, zastosowanie instalacji hybrydowej jest najkorzystniejsze i najbardziej wygodne. Poza tym trzeba mieć na uwadze, że z każdym rokiem cena akumulatorów spada. Według najnowszych statystyk, wartość ta sięga nawet 20 procent. Poza tym osoby wybierające „hybrydę”, nie muszą obawiać się ryzyka porażenia osób trzecich.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Fotowoltaika Sp. z o.o..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here