Czy na paragonie wymagany jest NIP nabywcy

Nowelizacja ustawy dotyczącej podatku od towarów i usług, która weszła w życie 1 stycznia 2020 roku wprowadziła istotne zmiany w wystawianiu faktur na podstawie paragonów. Do tej pory kupujący mógł podczas zakupu wziąć jedynie paragon i głosić się do sprzedawcy po fakturę w późniejszym terminie.

Nowelizacja ustawy mówi że do wystawienia faktury niezbędny jest paragon z nip. Ustawodawca tłumaczy takie działanie zapobieganiu wystawianiu faktur bez pokrycia, a co za tym idzie uszczelnienie systemu podatkowego. Zmiany mają doprowadzić do wyeliminowania zjawiska zbierania paragonów od innych kupujących i wystawiania na ich podstawie faktur w celu zmniejszenie podatku PIT dzięki odliczeniu VATu. Nowelizacja ustawy powoduje że brak numeru NIP na paragonie czyni go bezużytecznym dla przedsiębiorcy.

Numer NIP na paragonie musi znaleźć się w sytuacji gdy kupującym jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Wtedy na jego postawie będzie możliwe wystawienie faktury w późniejszym terminie. Od 1 stycznia 2020 roku sprzedawca nie ma możliwości wystawić faktury VAT do paragonu na którym nie widnieje numer NIP nabywcy, nawet jeśli jest prośba taka zostanie zgłoszona w odpowiednim terminie. Za wystawienie faktury do paragonu który nie posiada numeru NIP ustawodawca przewidział konsekwencje.

Brak zastosowania się do przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2020 grozi sankcją wynoszącą 100%. W praktyce oznacza to, że sprzedawca będzie musiał zapłacić dodatkowe zobowiązanie wynoszące 100% podatku VAT jaki został wykazany na niniejszej fakturze, czyli podwójny należny podatek. Przedsiębiorcy muszą dostosować swoje kasy fiskalne do tego obowiązku, ponieważ większość obecnych urządzeń nie pozwala na taką funkcjonalność. Jeśli sprzedawca nie może na paragonie umieścić numeru NIP należy od razu wystawić fakturę VAT. Należy również wspomnieć, że nowelizacja ustawy dotyczy jedynie przedsiębiorców. Osoby prywatne w dalszym ciągu mogą poprosić w późniejszym terminie o wystawienie faktury do paragonu ponieważ nie zawiera ona numeru NIP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here