Anodyzacja aluminium, nazywana również elektrochemiczną obróbką powierzchni, to proces polegający na powiększeniu naturalnej warstwy tlenkowej, która wytwarzana jest na powierzchni aluminium, wskutek kontaktu z tlenem. Warstwę tlenkową powiększa się za pomocą prądu elektrycznego, co wpływa na zwiększenie trwałości powierzchni aluminium. Anodowanie aluminium może być także stosowane w celach dekoracyjnych, barwiąc powierzchnię anodową, ale należy wówczas pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe.
Pod względem estetycznym, anodowanie pozwala na zachowanie metalicznej poświaty powierzchni aluminium i dzięki temu sprawia, że stanie się bardziej jednorodne. Poniżej zostały wyszczególnione informacje dotyczące całego procesu anodowania wraz z proponowanymi obszarami zastosowań anodowanego aluminium, które uzależnione jest od grubości warstwy tlenkowej, znajdującej się na powierzchni aluminium, zgodnie z zasadami, z którymi przeprowadza się ten proces w https://www.aliplast.pl/oferta/uslugi/anodowanie-profili-aluminiowych.
Proces anodowania aluminium
Najważniejszym etapem procesu anodowania aluminium jest zanurzenie elementu w tzw. kąpieli elektrolitycznej, w której jest stały przepływ prądu elektrycznego. Aluminium pełni w tym układzie elektrycznym funkcję anody, dlatego też proces ten nosi nazwę anodowania. W czasie kąpieli elektrolitycznej wytwarza się specjalna warstwa tlenkowa, która znajduje się nie tylko na powierzchni metalu, ale również w samym metalu.
Grubość warstewki tlenkowej
Każdy z elementów kąpieli elektrolitycznej, m.in. czas, natężenie prądu i temperatura, mają ogromny wpływ na grubość powstałej warstwy tlenkowej. Od grubości warstwy tlenkowej zależy, w jakim obszarze będzie mógł być stosowany w przyszłości dany element aluminium, np.:
– 10 µm – normalne obciążenia, stosowany wewnątrz budynków
– 15 µm – cięższe warunki, stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków
– 20 µm – normalne i duże obciążenia, do stosowania na zewnątrz budynków