Większość z nas swoją przygodę na rynku pracy rozpoczyna na etacie. Wiele osób decyduje się na kontynuację tej formy zatrudnienia, ale prędzej czy później pojawi się pytanie: własna firma czy etat?

Każdy wybór ma oczywiście swoje plusy i minusy. Zaletą etatu jest z pewnością względne bezpieczeństwo. Nie trzeba się martwić o zlecenia ani o to, że na końcu miesiąca nasze wynagrodzenie nie będzie wystarczająco wysokie. Pensja jest stała i dodatkowo można liczyć na różne dodatki, nagrody i szkolenia. Jeżeli będziesz się kiedyś składać o kredyt, czekają Cię mniej skomplikowane formalności, niż w wypadku posiadania firmy. Do minusów etatu trzeba na pewno zaliczyć małą elastyczność. W pracy trzeba być z reguły 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. Na samym początku do wykorzystania jest bardzo niewiele urlopu. Warto podkreślić też to, że często trzeba wykonywać zadania albo zlecenia, które są nudne albo nam nie odpowiadają.

Jeżeli chodzi o działalność gospodarczą, do jej największych plusów można zaliczyć wolność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spać do południa i pracować do późnej nocy. Sam kontrolujesz również ilość i termin swojego urlopu. Nie da się pominąć również tego, że posiadając własną firmę, możesz przyjmować tylko takie zlecenia, które Cię interesują – oczywiście już po tym, jak zaistniejesz na rynku i wyrobisz sobie dobrą opinię. Zdecydowanym minusem jest brak stabilizacji – nigdy nie można mieć pewności, że każdego miesiąca zdobędziesz wystarczającą ilość pracy. Sam też musisz zająć się wszystkimi formalnościami związanymi z ZUS-em.

Na pytanie: własna firma czy etat, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Jeżeli jesteś zdecydowany na własną firmę, złotym środkiem jest zwykle otworzenie swojej działalności i rozwijanie jej po godzinach. Po pewnym czasie, gdy sytuacja jest już w miarę stabilna, można porzucić etat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here