Otwarcie firmy i związane z nim koszty skutecznie odstraszają wielu potencjalnych przedsiębiorców. Na szczęście bez większych problemów można uzyskać pomoc – przykładem może być dotacja z Urzędu Pracy na otworzenie firmy. Jak się o nią starać?
Na początek musisz się zorientować, czy spełniasz wszystkie warunki, aby otrzymać pomoc. Niektóre z nich to brak zatrudnienia (musisz być zarejestrowany jako osoba bezrobotna) oraz doświadczenie zawodowe w dziedzinie, w której chcesz działać. Nie mogłeś być też zwolniony z pracy w ciągu ostatniego roku, ani być objęty zajęciami sądowymi. Przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z kluczem, jakiego używają Urzędy do oceny kandydatów. Biorą one pod uwagi między innymi rodzaj firmy, którą chcesz otworzyć, czas, przez jaki byłeś bezrobotny oraz Twoje kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w danej dziedzinie. Wnioski są zwykle rozpatrywane w kolejności wypływania.
Gdy dopełnisz już formalności, warto sprawdzić, na co można wydać otrzymane pieniądze. Możesz zaplanować zakup odpowiedniego oprogramowania, wyremontować lokal dla firmy (za nie więcej niż 30% całej kwoty dotacji) albo wydać część zapomogi na rozreklamowanie biznesu. Kwota ta nie może być przeznaczona na podatki, ZUS, ubezpieczenia, zakup nieruchomości czy telefonu.
Przed zdecydowaniem się na dotację, warto dokładnie rozważyć wszystkie plusy i minusy. Kwota, o którą możesz się starać to około 20 000zł – zastanów się, na co przeznaczyć te pieniądze. Dotacja z Urzędu Pracy na otworzenie firmy wiąże się też z ryzykiem – po jej otrzymaniu przez okres dwóch lat nie możesz podjąć zatrudnienia. Zdecydowanym plusem jest natomiast to, że są to pieniądze, których nie musisz zwracać, jeżeli będziesz prowadzić działalność przez określoną ilość czasu.