Robotyzacja przedsiębiorstw przemysłowych

Tam, gdzie liczy się efektywność, wydajność i precyzja niejednokrotnie człowieka zastępuje nowoczesna technologia. Roboty przemysłowe są coraz powszechniej stosowane nie tylko w dużych, ale i średnich przedsiębiorstwach ukierunkowanych na rozwijanie swoich zasobów i wykorzystywanie całego potencjału.

Roboty przemysłowe – jaką pracę wykonują

Głównymi zadaniami robotów przemysłowych jest usprawnienie pracy i podniesienie bezpieczeństwa na stanowiskach, które niosą ze sobą wysokie ryzyko wypadków. Są zdecydowanym wspomożeniem produkcji, pozwalają na podniesienie wyników ekonomicznych i minimalizują ewentualne straty wynikające z błędów popełnianych przez ludzi.

Do podstawowych zadań robotów przemysłowych należy szeroko rozumiana obsługa maszyn polegająca np. na rozładunku i załadunku. Ponadto roboty współpracują z obrabiarkami, prasami, wtryskarkami i wieloma innymi urządzeniami. Powszechnie są one stosowane wszędzie tam, gdzie wymagana jest paletyzacja towaru przygotowywanego do wysyłki. Roboty przemysłowe wspomagają paletyzowanie opakowań, butelek, worków, gotowych części i innych, nawet kruchych i podatnych na uszkodzenia produktów.

Roboty przemysłowe na trudnych stanowiskach

Robotyzacja rozwiązuje problem zagrożeń wynikających z charakteru stanowiska pracy. Tym samym roboty są wykorzystywane w nowoczesnych technologiach spawalniczych, dzięki czemu pracownik nie jest bezpośrednio narażony na szkodliwość zadania. Optymalizacja pracy i efektów dzięki wdrożeniu robotów do zakładów przemysłowych szybko pozwala liczyć zyski. Dość wspomnieć, że prędkość wykonywania zadań jest zdecydowanym atutem.

Podobnie sytuacja przedstawia się przy obróbce metalu, tworzyw sztucznych czy drewna. Robot sprawnie manipuluje i obrabia nawet najbardziej skomplikowane przedmioty i materiały. Zazwyczaj maszyny wykonują frezowanie, gratowanie, szlifowanie, polerowanie, wiercenie czy nawiercanie. Szkodliwe lakierowanie również może być przeprowadzane przez roboty. Do rozlicznych prac dochodzi również klejenie i spoinowanie, które w tym przypadku jest przeprowadzane z powtarzalną precyzją.

Reasumując, roboty przemysłowe pozwalają na podniesienie jakości i zwiększenie możliwości zakładu. Bynajmniej nie eliminują człowieka wprost przeciwnie, stają się elementem odciążającym na wielu stanowiskach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here