Urządzenia pneumatyczne wykorzystują mechanizm sprężonego powietrza (lub innego gazu o zbliżonych właściwościach) w celu przekazania energii. Podstawowe pneumatyczne układy sterowania zawierają trzy części, które odpowiadają za: przygotowanie powietrza, sterowanie nim oraz część odpowiedzialnej za wykonanie działania. W przemyśle urządzenia pneumatyczne to w największej mierze siłowniki, sprężarki, zbiorniki ciśnieniowe czy mniejsze elementy jak szybkozłącza.
Siłowniki pneumatyczne
Największe przedsiębiorstwa produkujące siłowniki pneumatyczne posiadają w swojej ofercie urządzenia tłoczyskowe oraz beztłoczyskowe zarówno jednostronnego jak i dwustronnego działania. Stosuje się je jako elementy napędzające maszyny i urządzenia a także do usprawnienia procesów technologicznych i produkcyjnych poprzez ich automatyzację. Warto zwrócić uwagę, by produkowane urządzania były zgodnie z międzynarodowymi standardami ISO. Dzięki temu przedsiębiorstwo będzie miało swobodną możliwość kupna elementów u innych producentów.
Sprężarki
W przemyśle pneumatycznym sprężarki mają szerokie zastosowanie. Są one elementem napędowym dla wielu narzędzi, m.in. kluczy pneumatycznych, szlifierek czy wiertarek. Na masową skalę producenci urządzeń do gospodarstw domowych wykorzystują sprężarki do zasilenia wentylatorów, odkurzaczy czy suszarek do włosów. Wybierając odpowiednią sprężarkę należy zwrócić uwagę na ciśnienie robocze w elementach układu uzdatniania, parametry dostarczanego powietrza przez urządzenie a także na tryb pracy sprężarki. Ta ostatnia kwestia jest o tyle ważna, ze względów ekonomicznych gdyż złe dopasowanie urządzenia spowoduje jego krótszą żywotność.
Zbiorniki ciśnieniowe
Odpowiedzialne za magazynowanie sprężonego powietrza, azotu lub innych wykorzystywanych substancji przy zachowaniu ich odpowiedniego ciśnienia. Jest nieodzownym elementem instalacji ciśnieniowych. Dzięki zbiornikom ciśnieniowym można zachować dłuższą żywotność sprężarek czy kompresorów, obniżyć ilość zużywanej energii do pracy urządzania co prowadzi do ogólnego spadku wydatków eksploatacji tych maszyn. Przy użyciu należy koniecznie pamiętać, że urządzania muszą zostać odebrane do użytku przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego).
Szybkozłącza
Stosowane w pneumatycznych i hydraulicznych (w zależności od wybranego rodzaju) systemach i układach do zasilania medium roboczym. Dzięki szybkozłączom można w prosty a przede wszystkim bezpieczny sposób łączyć m.in. przewody spiralne czy węże pneumatyczne bez użycia narzędzi.
Pneumatyka przemysłowa rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Jednym z liderów na rynku jest sklep z pneumatyką Air-Com.pl, który oferuje szeroki wybór elementów i urządzeń do pneumatyki siłowej. Firma specjalizuje się w automatyzacji procesów produkcyjnych a także projektowaniu i dystrybucji maszyn pneumatycznych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku Air-Com realizuje zamówienia do 2 dni roboczych. Mając na względzie dobro i potrzeby klientów firma oferuje także projekty od ręki oraz na zamówienie dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.