Transport i magazynowanie produktów spożywczych wiąże się z różnego rodzaju ograniczeniami. Nie każda paleta jest odpowiednia, dodatkowo musi ona posiadać atesty lub certyfikaty, dopuszczające ją do kontaktu z żywnością. Takie są nowoczesne palety h1, wykonane z pierwotnego tworzywa sztucznego, nazywane czasem także europaletami.

Czym jest paleta H1?


Palety na żywność, zwane czasem także paletami higienicznymi, są to palety wykonane z wytrzymałego tworzywa, odpornego na działanie zmiennych temperatur oraz na uszkodzenie mechaniczne. Ze względu na fakt, że taka paleta ma kontakt z żywnością, także opakowaną i odpowiednio zabezpieczoną, każda paleta H1 musi posiadać specjalny atest, wydany przez polskie lub unijne instytucje, który dopuszcza kontakt takiego produktu z żywnością. Ważnym czynnikiem w paletach jest to, że są one produkowane z tworzywa pierwotnego, które nie było wcześniej używane i przetworzone. Jest to jeden z czynników, dzięki któremu nowoczesne palety są dopuszczane do kontaktu z żywnością.

Charakterystyka palet na żywność


Palety H1 to najczęściej europalety o dość ustandaryzowanych wymiarach. W wielu przypadkach palety posiadają trzy płozy, ułatwiające transport palety na żywność z wykorzystaniem wózka widłowego. Wspomniane płozy stanowią jednocześnie dodatkowe wzmocnienie, dzięki któremu sama paleta może wytrzymać bardzo duże obciążenia. Sama paleta H1 waży kilkanaście kilogramów (jej waga zazwyczaj nie przekracza masy 20 kg), a jednocześnie może wytrzymać bardzo zróżnicowane obciążenie. Dlaczego zróżnicowane? Obciążenie, jakie wytrzymuje paleta, jest uzależnione od tego, czy jest to obciążenie statyczne czy dynamiczne, zależy również od miejsca, w jakim paleta na żywność będzie przechowywana czy magazynowana. Dla przykładu przy statycznym obciążeniu rzędu 5000 kg ta sama paleta wytrzymuje obciążenie dynamiczne rzędu 1250 kg, natomiast jeśli jest przechowywana na regale, wówczas masa maksymalna, jaką można obciążyć paletę, wynosi około 850 kg.

Palety H1 na żywność można wykorzystywać w temperaturach od około -20, -30 stopni do nawet +60 stopni. W praktyce oznacza to możliwość przechowywania produktów na paletach w chłodniach, jednocześnie paleta zachowuje swoje podstawowe właściwości także wtedy, gdy ma do czynienia z temperaturami wyższymi. Wysokie temperatury mogą się wiązać tylko ze sposobem czyszczenia palety. W niektórych modelach zamawiający paletę może mieć wpływ na kolor palety, przy czym niektóre kolory są dodatkowo płatne, może również zamawiać palety na żywność z dodatkowymi krawędziami, ułatwiającymi ekonomiczne pakowanie produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here