Prowadzenie księgowości to skomplikowane zadanie, wymagające specjalistycznej wiedzy, skupienia, dokładności, i wielu innych cech. Wie o tym każda księgowa, a także każdy, kto choć raz próbował zagłębić się w księgowość i jej tajniki. Rozliczenia podatkowe, pilnowanie formalności, doradztwo – księgowość firmy najczęściej jest ogromnym wyzwaniem, dlatego coraz częściej usługi księgowe prowadzone są przez outsourcing. Czym jest outsourcing księgowości? Czego powinniśmy oczekiwać od firmy, której chcemy powierzyć tak ważne sprawy, a czego powinniśmy unikać? Odpowiedzi na te pytania odnajdziesz właśnie w tym artykule!

Outsourcing księgowości – co to takiego?

Żeby zrozumieć czym jest outsourcing księgowości, należy zrozumieć, czym jest outsourcing w ogóle. Jest to słowo zaczerpnięte z języka angielskiego, a oznacza korzystanie ze źródeł zewnętrznych. W języku biznesowym, oznacza to, że firma decyduje się na oddzielenie z jej struktur pewnych funkcji, i przekazanie ich realizacji innym podmiotom. Dlaczego przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na tę formę współpracy? Przede wszystkim jest to dobry sposób na optymalizację kosztów. Nie jest to oczywiście jedyna zaleta tego sposobu prowadzenia biznesu.

Outsourcing księgowości – najważniejsze korzyści

Decydując się na oddanie księgowości w ręce oddzielnej firmy, to w pierwszej kolejności optymalizacja kosztów. Poza tym, dzięki powierzeniu księgowości wyspecjalizowanym ekspertom od usług księgowych, sami możemy poświęcić całą uwagę i czas na najważniejszą działalność firmy, nie rozpraszając się na formalnościach rozliczeniowych itp. Jak się okazuje, taki sposób pozwala także na redukcję kosztów. Możemy także wyobrazić sobie, jak sprawnie i dokładnie zajmować się będą księgowością specjaliści, których firma polega wyłącznie na dawaniu tych właśnie usług. Są to osoby, które są na bieżąco ze wszystkimi problemami, zmianami, wymaganiami.

Outsourcing księgowości – tego wymagaj!

Poszukując odpowiedniej firmy outsourcingowej, powinniśmy mieć świadomość pewnych wymagań, z których nie wolno nam zrezygnować. Należą do nich między innymi:

  • Poufność danych – zapewne każda szanująca się firma zapewni pełną poufność. To bardzo ważne, aby wiedza o danych finansowych, płacach czy zagrożeniach, pozostała między zleceniodawcą a zleceniobiorcą. Zapytaj o technologiczne, informatyczne zabezpieczenia danych przed wyciekiem!
  • Dostęp do danych – bardzo ważne jest ustalenie praw, które przyzwalają na dostęp do naszych danych, kiedy tylko czujemy potrzebę ich sprawdzenia.

W kwestii wyboru outsourcera, o poradę zapytaliśmy profesjonalistów MAC Accounting Warszawa, specjalizujących się w usługach księgowych od 1994 roku. Poinformowali nas oni, że przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od firmy i czy jest ona w stanie spełnić nasze wymagania. Należy zwrócić uwagę na doświadczenie, kwalifikacje team’u, jak szerokie są ich kompetencje oraz jakie uprawnienia posiadają. Musimy także wiedzieć, w jaki sposób jesteśmy ubezpieczeni przed ewentualnym błędem popełnionym przez potencjalnego partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here