Usługi księgowe zlecane firmom zewnętrznym są rozwiązaniem, które staje się coraz bardziej popularne wśród mikroprzedsiębiorstw oraz małych firmy rozliczających się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Głównymi powodami, dla których tego typu przedsiębiorcy decydują się na współpracę z firmami outsourcingowymi zajmującymi się księgowością są brak odpowiednich kwalifikacji do prowadzenia księgowości, wśród pracowników firmy oraz chęć usprawnienia jej funkcjonowania. Bezsprzecznie w takim wypadku powierzanie usług księgowych specjalistom niesie ze sobą wiele korzyści, lecz czy na pewno tego typu rozwiązanie jest opłacalne dla wszystkich firm? Czy firmy średnich rozmiarów, rozliczające się na podstawie księgi rachunkowej również skorzystają na współpracy z firmą outsourcingową, czy taka współpraca będzie dla nich tylko niepotrzebnym kosztem? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, opłacalność takiej inwestycji związana jest z indywidualnymi czynnikami, każdej firmy.

Ograniczenie kosztów własnych

Pierwszym elementem, jaki musimy wziąć pod uwagę, rozpatrując zatrudnienie firmy outsourcingowej są koszty związane ze stworzeniem własnego działu księgowości. Chcąc zatrudnić księgowego musimy liczyć się ze znacznymi kosztami związanymi z jego pensją, szkoleniami, ubezpieczeniem
i ewentualnym urlopem. Ponad to, jako pracodawca księgowego jesteśmy zobligowani w przygotowaniu dla niego miejsca pracy oraz zapewnieniu narzędzi niezbędnych do jej wykonywania. Wybierając współpracę z zewnętrzną firmą księgową unikamy wyżej wymienionych kosztów. Nie musimy również martwić się o kwalifikacje księgowych, czy płynność świadczonych przez nich usług, gdyż wszystkie te rzeczy leżą w kwestii firmy, której zleciliśmy usługi księgowe. Jeśli wydatki, które musielibyśmy przeznaczyć na utrzymanie wewnętrznego w firmie przewyższają cenę usług firmy outsourcingowej, zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z samodzielnego wykonywania księgowości.

Usprawnienie działalności firmy i bezpieczeństwo działania

Nawet gdy koszt outsourcingu przewyższa wydatki jakie musielibyśmy przeznaczyć na prowadzenie wewnętrznej księgowości, warto rozpatrzeć inne korzyści jakie mogła by przynieść współpraca z zewnętrzną firmą księgową. Przy rozbudowanej księgowości konieczne może być zatrudnienie specjalistów zajmujących się jej wybranymi aspektami. Firmy outsourcingowe, zatrudniają ekspertów z różnych dziedzin księgowości, powierzając im zadania, w których są specjalistami. Co ważne firmy przejmujące obowiązki księgowe naszego przedsiębiorstwa biorą odpowiedzialność za prawidłowość swojej pracy przed Urzędem Skarbowym. Dodatkowo często biura rachunkowe, poza podstawową opieką księgową, dają również swoim zleceniodawcom dostęp do nowoczesnych systemów informatycznych, które w znacznym stopniu usprawniają działalność firmy. Postawienie na outsourcing księgowy pomaga również firmie skupić się na swojej podstawowej działalności, polepszając jakość usług, czy produktów, bez konieczności angażowania się w sprawy księgowe, które nie leżą w kompetencjach jej pracowników.

Źródło: MDDP Outsourcing – Biuro rachunkowe Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here