Jaka jest definicja outplacementu? Co się kryje pod tym pojęciem?

Outplacement oznacza specjalistyczną pomoc w zakresie pozyskania innej pracy. Programy tego rodzaju są skierowane do zwalnianych pracowników. W niektórych przypadkach proponowany jest również outplacement dla menedżera – jak sama nazwa wskazuje, beneficjentami tego rodzaju programów są osoby, które zajmują stanowiska menedżerskie. Co warto wiedzieć na ten temat?

Outplacement w ogólnym ujęciu: dlaczego może okazać się pomocny?

Zacznijmy od tego, że utrata pracy może być dla zwalnianej osoby potężnym ciosem. Zwalniani pracownicy często martwią się o kwestie stricte finansowe, zastanawiają się, jak potoczą się teraz ich losy, czy bez problemu znajdą nową pracę, czy może jednak będą musieli borykać się z problemami, zanim podejmą zatrudnienie. Razem ze zwolnieniem często pojawia się wiele wątpliwości, pytań, niepewności. Profesjonalny outplacement może okazać się dużą pomocą i wsparciem – zwalniany pracownik propozycję uczestnictwa w programie outplacementu może odebrać jako fakt, że firma dba o jego przyszłość, chce mu pomóc i nie zostawia go samego z problemem, którym jest szukanie innej pracy. Chcąc zorganizować outplacement dla zwalnianych pracowników można skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm zewnętrznych.

Outplacement dla menedżera: program dostosowany do jego potrzeb

Outplacement menedżerski bardzo często okazuje się być potrzebnym rozwiązaniem. Szukanie pracy przez menedżera jest procesem, do którego dana osoba powinna się umiejętnie przygotować, zwłaszcza jeśli od ostatniego czasu, w którym poszukiwali zatrudnienia, rynek pracy zdążył się już znacząco zmienić. Warto zaznaczyć, że bardzo istotną kwestią jest sam program outplacementu przeznaczonego dla menedżera. Dlaczego? W miarę możliwości, outplacement powinien być odpowiedzią na potrzeby osób, które będą jego uczestnikami i przynosić im wymierne korzyści, dlatego jego umiejętne zaplanowanie to podstawa.

Reasumując, outplacement to rozwiązanie, którego zadaniem jest ułatwienie poszukiwania kolejnej pracy osobom zwalnianym. Outplacement menedżerski z kolei tworzy się z myślą o menedżerach, którzy również są postawieni w sytuacji, w której muszą znaleźć nowe zatrudnienie. Bardzo ważną kwestią, która zdecydowanie zasługuje na uwagę, jest sam program outplacementu menedżerskiego, który zostanie wdrożony w praktyce. Należy dołożyć wszelkich starań, by był on możliwie jak najbardziej użyteczny i pomocny osobom, które z niego skorzystają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here