Perspektywa przejścia na wcześniejszą emeryturę wydaje się kusząca dla większości z nas. Jednak nawet, jeżeli nie interesuje Cię taka możliwość, warto jest odłożyć pieniądze, aby poziom życia po przejściu na emeryturę drastycznie się nie obniżył. Jak oszczędzać na emeryturę?

Na początek warto zobaczyć, co proponuje państwo. IKE to dobrowolne, indywidualne konto emerytalne w ramach III filaru. Zgromadzone tam pieniądze można wypłacić po ukończeniu 60 roku życia, albo wcześniej, ale wtedy obowiązuje podatek w wysokości 20%. Alternatywą dla IKE jest IKZE (Indywidualne Konto zabezpieczenia Emerytalnego).

Środki zgromadzone w ten sposób mogą być oczywiście niewystarczające. Warto zastanowić się nad celami na emeryturę. Jeżeli chcesz z pracy zrezygnować wcześniej, musisz oczywiście oszczędzić dużo. Jeżeli przez rok będziesz odkładać połowę swoich zarobków, nie trudno się domyślić, że zarabiasz w ten sposób na jeden rok bez pracy. Jest to oczywiście dużo i nie zawsze jest taka możliwość. Wielu specjalistów twierdzi, że odkładanie 10-20% miesięcznego wynagrodzenia może stanowić dobrą rezerwę finansową w późniejszych latach.

Nawet, jeżeli nie jesteśmy w stanie odłożyć większej części naszej pensji, po zebraniu niedużego kapitału można zacząć na nim powoli zarabiać. Większość Polaków nadal decyduje się na bezpieczne lokaty, które gwarantują kilkuprocentowy zysk w skali roku. Jest to oczywiście lepsze wyjście, niż gdyby pieniądze miały leżeć w przysłowiowej skarpecie. Jeżeli jednak interesuje Cię szybkie pomnożenie kapitału, warto zapoznać się z nieco bardziej dochodowymi sposobami inwestycji, takimi jak zakup akcji albo rynki finansowe. Dobrym pomysłem jest też oczywiście inwestycja w nieruchomości, która wymaga oczywiście większych środków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here