Płyty warstwowe pozwalają na szybkie wzniesienie budynków bez udziału ciężkiego sprzętu. Co więcej, ich konstrukcja umożliwia demontaż i ponowne wykorzystanie płyt, co daje inwestorowi możliwość przeniesienia magazynu albo hali produkcyjnej w inne miejsce. Opisujemy w dużym uproszczeniu, jak przebiega montaż płyt warstwowych.

Transport i montaż

Płyty warstwowe docierają na miejsce budowy w specjalnych paczkach zawierających po kilka sztuk. Ważne jest, aby w trakcie transportu nie uszkodzić płyt oraz przenosić je za pomocą specjalnych maszyn. Do bezpiecznego i bezuszkodzeniowego przenoszenia służą m.in.  samozaciskowe narzędzia montażowe oraz podnośniki próżniowe.

Dostarczone płyty mocuje się na elementach konstrukcyjnych (słupach, płatwaich i ryglach) za pomocą specjalnych samowiercących łączników. Płyty formuje się w ściany (albo płaszczyzny), łącząc je ze sobą specjalnym zamkiem. Na narożnikach budynku i połączeniach z dachem, dodatkowo montuje się osłonki, które zabezpieczają poszczególne elementy, tworząc nieprzeciekającą i trwałą konstrukcję.

Płyty warstwowe do układania dachu najlepiej przenosić za pomocą dźwigu. Co ważne, poruszający się po płytach pracownicy, powinni posiadać specjalne obuwie z miękką podeszwą, aby nie uszkodzić powłoki płyty.

Co należy sprawdzić przed montażem?

Przed przeprowadzeniem prac należy dokładnie sprawdzić konstrukcje pod kątem dokładności wykonania i zgodności z projektem. Kontroli powinniśmy poddać przede wszystkim rozstaw płatwi, słupów i rygli. Ważne jest również, czy powierzchnia płatwi stanowi płaszczyznę i czy rygle oraz słupy w konstrukcji ściennej są liniowe (bez niedopuszczalnej odchyłki).

Sprzęt do montażu płyt warstwowych

Sam montaż płyt warstwowych nie jest skomplikowany i wystarczy do niego użycie odpowiedniej wkrętarki. Jak wyjaśnia pracownik z specjalista z firmy Gór-Stal zajmującej się produkcją płyt warstwowych:

Do osadzenia łączników zalecane jest stosowanie specjalistycznych wkrętarek z odpowiednią głowicą do prowadzenia długich łączników oraz regulacją głębokości względnej położenia łba łącznika. Oprócz wkrętarki, ważne jest także zastosowanie odpowiednich pilarek i nożyc do metalu. Pamiętajmy, że płyt warstwowych nie wolno ciąć szlifierką kątową, ponieważ powoduje niszczenie powłok antykorozyjnych.

Warunki atmosferyczne

Prace montażowe płyt warstwowych można przeprowadzać w zasadzie przez cały rok, producenci zalecają jednak, aby odbywały się one przy temperaturze od -5°C do 20°C. W Polsce oznacza okres od wczesnej wiosny do późnej jesieni  (z wyłączeniem upalnych letnich dni). Dodatkowo, nie należy przeprowadzać montażu w czasie deszczu, śniegu albo gęstej mgły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here