Coraz więcej młodych osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niestety, już na samym początku przyszli przedsiębiorcy stają przed masą wyzwań – prawnych, logistycznych, marketingowych, finansowych. Do tej pory trudno było znaleźć studia, które umożliwiałyby zdobycie umiejętności niezbędnych do prowadzenia własnej firmy. Uczelnie starają się jednak dostosować swoją ofertę do prawdziwych potrzeb młodych ludzi – dowodem może być powstanie kierunku mikrobiznes (WSB Wrocław).
Studia przygotowujące do prowadzenia własnej działalności gospodarczej? Okazuje się, że to możliwe. O ile ukończenie zarządzania, ekonomii, marketingu czy prawa może być niezwykle pomocne przy zakładaniu firmy, o tyle nie gwarantuje zdobycia umiejętności wykraczających tematycznie poza daną dziedzinę. Mikrobiznes to przykład oferty holistycznej, pozwalającej na naukę diametralnie różnych, ale jednocześnie wzajemnie uzupełniających się zagadnień.
Program zajęć dopasowany do potrzeb
Na wielu uczelniach w programie studiów można znaleźć przedmioty ogólno humanistyczne czy społeczne – dzięki temu studenci poznają podstawy prawa, ekonomii, nierzadko zarys historii filozofii. Należy jednak pamiętać, że poziom tego rodzaju zajęć rzadko wykracza poza absolutne podstawy; przedsiębiorca potrzebuje wiedzieć znacznie więcej. Na kierunku mikrobiznes student nauczy się jak opracować skuteczny biznesplan, pozna podstawy rachunkowości i dowie się, jak tworzyć dokumentację finansową. Student nauczy się także obsługi narzędzi marketingowych, zarządzania projektami, będzie uczestniczył w warsztatach kwalifikacji menedżerskich, poćwiczy analizę ekonomiczno-prawną, a także dowie się, jak zarządzać projektami. Warto zwrócić uwagę na to, że program studiów na kierunku mikrobiznes WSB Wrocław składa się niemal w całości z praktycznych warsztatów i ćwiczeń.
Wyjątkowa współpraca, wyjątkowe możliwości
Uczelnie coraz częściej dostrzegają także konieczność współpracy z innymi podmiotami. Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu porozumiała się z Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą – dzięki temu studenci mają wyjątkową możliwość… zdobycia kwalifikacji do wykonywania zawodu rzemieślniczego. To absolutna nowość; osoby, które swoją szansę na rynku upatrują w otworzeniu mini-biznesu w branży technicznej czy budowlanej, będą mogły uzyskać odpowiednie uprawnienia i zdobyć zaufanie potencjalnych klientów. Dodatkowo, dzięki wiedzy ze studiów, bez problemu poradzą sobie z prowadzeniem własnej działalności.
Artykuł sponsorowany.