Posiadanie oszczędności oznacza bezpieczeństwo finansowe. Dodatkowe pieniądze warto oczywiście odłożyć w przemyślany sposób – dzięki temu możemy mieć ich jeszcze więcej. Gdzie ulokować oszczędności?

Najpopularniejszym i bardzo wygodnym sposobem będzie otwarcie konta oszczędnościowego. Wiele banków będzie oferować oprocentowanie rzędu 2,25 – 2,5% w skali roku. Warto zwrócić uwagę na kapitalizację odsetek – im częstsza, tym bardziej korzystna (czyli miesięczna będzie lepsza od rocznej). Przy zakładaniu konta oszczędnościowego warto też wrócić uwagę na możliwości wypłaty środków. W większości wypadków jeden przelew w miesiącu będzie darmowy, a za każdy kolejny będzie trzeba już zapłacić kilka złotych.

Kolejnym, bezpiecznym sposobem na ulokowanie oszczędności są lokaty bankowe. Możemy znaleźć takie, które są lepiej oprocentowane niż zwykłe konto oszczędnościowe (zwykle od 2 do 3, maksymalnie 4%). Warto jednak pamiętać, że założenie lokaty to całkowite zamrożenie środków na określony w umowie czas. Można ją oczywiście zerwać, ale w większości wypadków oznacza to też utratę zysku z odsetek. Otrzymamy z powrotem tylko nasz początkowy kapitał.

Ciekawą możliwością jest również zakup obligacji, który jest stosunkowo bezpieczny. Istnieją obligacje 2-, 3-, 4- oraz 10-letnie. Od tego będzie również zależała kapitalizacja odsetek. Na zysk z ulokowanych w ten sposób pieniędzy trzeba jednak trochę zaczekać.

Jeżeli zastanawiasz się gdzie ulokować oszczędności żeby zarobić na nich więcej, warto poczytać o nieco bardziej ryzykownych operacjach. Wiele osób decyduje się na granie na giełdzie albo na operowanie na rynkach walutowych. Ciekawą opcją jest też inwestycja w nieruchomości albo wina – będzie tutaj jednak potrzebna nieco bardziej dogłębna wiedza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here