Zakup domu czy mieszkania to bardzo ważna inwestycja, którą należy dobrze zaplanować. Jeżeli chodzi o kredyt, istnieje wiele kwestii, które należy rozważyć, aby niechcący nie narobić sobie problemów w przyszłości. Jak mądrze-wziąć kredyt hipoteczny?

Na początek warto zastanowić się nad wysokością wkładu własnego. Im mniej musimy pożyczyć od banku, w tym lepszej sytuacji jesteśmy. W większości wypadków wkład własny będzie oczywiście wymagany. Niektóre banki określają go na 5%, ale jeżeli stać nas na 10, czy nawet 20, warto poświęcić część oszczędności.

Warto pamiętać, że raty kredytu hipotecznego są dość wysokie. W większości wypadków nie możemy sobie pozwolić na spłaty w wysokości połowy naszych dochodów. 30% powinno być do zorganizowania, ale warto posiadać rezerwy finansowe. Jeżeli stracimy pracę, na pewno należy mieć odłożone środki przynajmniej na kilka miesięcy.

Ważną kwestią będzie również okres kredytowania. Im dłuższy, tym mniejsze płacimy raty. Jest to na pewno kusząca opcja, ale należy pamiętać, że będzie się to wiązać ze wzrostem kosztów kredytu i bankowi oddamy wtedy o wiele więcej pieniędzy, niż gdybyśmy zdecydowali się na szybsze tempo spłacania.

Oprócz samych kosztów kredytu, warto pamiętać o dodatkowych opłatach które będą z nim związane. Może to być przykładowo prowizja za przyznanie kredytu, opłata za rozpatrzenie wniosku, wycena mieszkania czy domu przez rzeczoznawcę oraz ubezpieczenie majątkowe.

Są to oczywiście tylko najistotniejsze kwestie, które wchodzą w skład odpowiedzi na pytanie: jak mądrze-wziąć kredyt hipoteczny. Nie wolno również zapominać o rozważeniu, w jakiej walucie zaciągnąć kredyt i o porównaniu ofert różnych banków w celu wybrania tej najlepszej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here