Komfortowe granie na smartfonie

Gry na urządzenia mobilne jeszcze do niedawna kojarzyły się z dosyć prostą, krótką rozrywką dla zabicia czasu. Nie da się bowiem ukryć, że gameplay pierwszych mobilnych hitów na smartfony, takich jak Fruit Ninja czy Angry Birds nie był dużo bardziej złożony niż prostych gier z telefonów starszej generacji. Technologie mobilne mocno jednak ruszyły do przodu i obecnie na telefonie możemy grać w setki rozbudowanych tytułów zarówno znanych z komputerów osobistych i konsol, jak i dedykowanych dla smartfonów.

Jaki telefon będzie dobry do gier?

Rynek gier mobilnych to już nie tylko proste zręcznościówki. Wielką popularność zyskują porty znanych tytułów komputerowych (przykładowo na telefonach można grać w wybrane tytuły z hitowej serii Grand Theft Auto), a także nie mniej rozbudowane produkcje pisane specjalnie pod urządzenia mobilne. Podstawowym problemem, jaki napotykają zarówno developerzy aplikacji mobilnych, jak i sami gracze, są rozmiary ekranu. Musi on pomieścić interfejs gry, łącznie z przyciskami do sterowania, oraz umożliwiać komfortową rozgrywkę. Z tego względu graczom powinno zależeć na nie tylko dużym, ale i szerokim ekranie. Na przykład smartfon Samsung Galaxy A20e wyposażony jest w wyświetlacz o przekątnej ekranu 5,8 cala, co wcale nie jest bardzo dużym rozmiarem, ekran ten jednak posiada proporcję 19,5:9. Dzięki temu uruchamiając np. GTA na Samsung A20e, mamy przyciski sterujące po bokach ekranu i duży, wolny obszar ekranu pośrodku.

Tak jak w przypadku gier komputerowych, gry na smartfony także mają swoje wymagania sprzętowe, czyli do uruchomienia potrzebują określonej mocy obliczeniowej. W przeciwnym wypadku gra będzie się zacinać, a rozgrywka stanie się nieprzyjemna. W odróżnieniu od komputerów w telefonie nie można wymienić podzespołów. Dlatego producenci smartfonów montują w nich coraz mocniejsze podzespoły. Liderem, jeśli chodzi o szybkie procesory, jest aktualnie Apple, ale Samsung depcze mu po piętach. Wspomniany smartfon Samsung Galaxy A20e wyposażony jest w ośmiordzeniowy procesor Exynos 7884, uważany za jedną z najwydajniejszych jednostek obliczeniowych dla urządzeń mobilnych.

Co jeszcze jest ważne dla komfortowego grania na smartfonie?

Kolejnym wyzwaniem dla projektantów smartfonów jest kwestia wydajności baterii. Nie da się ukryć, że duży wyświetlacz i wysokie zużycie mocy obliczeniowej to najlepszy sposób na bardzo szybkie wyczerpanie baterii. Obserwuje się dwa zasadnicze trendy w kwestii zarządzania energią na smartfonach. Niektóre telefony, jak Huawei P30 Pro, posiadają specjalne systemy umożliwiające bardzo szybkie ładowanie, by można było szybko równoważyć duże zużycie energii. Inne, jak Samsung A20e, stawiają na pojemniejsze baterie, dzięki czemu możemy ładować telefon po prostu rzadziej. Niemniej technologia ma pewne ograniczenia i bardzo długie granie na smartfonie raczej nie będzie nigdy możliwe bez dodatkowego źródła zasilania.

Warto jednak zastanowić się, czy na pewno zamierzamy spędzać długie godziny, grając na smartfonie. Bez względu na to, czy naszym smartfonem do grania jest najnowszy iPhone czy Samsung A20e, wciąż mamy do czynienia ze względnie małym ekranem, z którego często korzystamy w nieergonomicznej pozycji. Na dłuższą metę może to zatem odbić się na naszym zdrowiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here