O tym, że regularne odkładanie niewielkich sum pieniędzy może prowadzić do zebrania dużych kwot, wie większość z nas. Często mamy z tym jednak problemy i nie wiemy, jak wszystko zaplanować. Jakie są skuteczne sposoby na oszczędzanie?

Warto wyrobić sobie nawyk odkładania. Poszukaj konta z odpowiednim oprocentowaniem w banku i ustaw stałe zlecenie na przelewanie 100 czy 200zł na to konto, zaraz po wpłynięciu pensji. Dzięki temu szybko zaczniesz gromadzić oszczędności i nie będziesz miał pokusy, by wypłacić z konta oszczędnościowego – zwykle drugi i każdy kolejny przelew wiąże się z opłatą w wysokości kilku złotych.

Oszczędzanie w dużej mierze sprowadza się do wypracowania u siebie pewnych nawyków. Spójrz na przykład, ile w miesiącu wydajesz na słodycze, gazowane napoje, czy kawę w kawiarni w drodze do pracy. Możesz doliczyć się nawet kilkuset złotych! Na pewno lepiej byłoby je oszczędzić.

Bardzo duże oszczędności można poczynić na różnych wydatkach. Ubrania możesz kupować na wyprzedażach, gdy zapłacisz za nie nawet o połowę mniej. Jeżeli planujesz wakacje, rezerwacja lotów i hoteli z odpowiednim wyprzedzeniem może przynieść oszczędność rzędu kilkuset złotych.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że skuteczne sposoby na oszczędzanie można znaleźć w gospodarstwie domowym. Płacenie mniejszych rachunków za wodę i elektryczność, czy wydawanie mniej za zakupy może pomóc nam odłożyć przynajmniej kilkadziesiąt złotych na miesiąc. Jeżeli chodzi o wodę, warto tutaj pamiętać o szybkim naprawianiu kapiących kranów i nie zużywaniem wody bez potrzeby (dobrym nawykiem jest zakręcanie kranu na czas mydlenia rąk czy mycia zębów). Żarówki warto wymienić na LED-owe albo energooszczędne. Zakupy spożywcze postaraj się robić w tańszych sklepach – często ten sam produkt ma różne ceny w zależności od sprzedającego. Dzięki temu szybko zauważysz, że na koniec miesiąca masz więcej pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here