grafik komputerowy
Fot. Pexels.com

W dobie globalnej pandemii zawody wykonywane zdalnie zyskują na popularności. Jednym z tych zawodów jest profesja projektanta graficznego, zwanego inaczej grafikiem komputerowym. Coraz więcej młodych i kreatywnych osób decyduje się spróbować sił w tym zawodzie, ale jak naprawdę rysują się realia tej branży?

Przeczytaj też: http://www.garg.pl/ile-zarabia-grafik-komputerowy/

 Czym zajmuje się grafik?

Projektant graficzny zajmuje się przede wszystkim tworzeniem kreatywnych i innowacyjnych grafik cyfrowych, w oparciu o nowoczesne narzędzia graficzne takie jak Corel Draw, Adobe Photoshop, InDesign czy Illustrator. Dużą część pracy grafika stanowią również retusz zdjęć, projektowanie logo, logotypów banerów, ulotek, katalogów, plakatów, okładek (np. książek) oraz tworzenie opraw graficznych dla stron i sklepów internetowych.

Gdzie może pracować grafik komputerowy?

Osoby poszukujące pracy w roli grafika komputerowego powinny rozglądać się przede wszystkim w agencjach marketingowych. Szukać można również w mediach tworzących treść internetową, stacjach telewizyjnych czy wydawnictwach. Coraz więcej firm potrzebujących doraźnych usług projektanta graficznego zwraca się do freelancerów, co również otwiera szereg możliwości zwłaszcza dla osób początkujących, chcących zbudować portfolio. W takim wypadku nie należy oczywiście spodziewać się wysokich dochodów. 

Zarobki grafika

Kwestia zarobków jest niewątpliwie jedną z najważniejszych kwestii dla osób rozważających wybór swojej przyszłej profesji. Na wysokość płacy, zwłaszcza w branży kreatywnej składa się szereg różnych czynników. Wysokość kwoty zależy od miejsca i formy zatrudnienia, stażu w profesji, zakresu wykonywanych obowiązków, portfolio i umiejętności. Pracownicy agencji marketingowych mogą zarabiać nawet do 5000 zł netto. W przypadku pracy w charakterze freelancera, należy wziąć pod uwagę fakt, że zapłatę dostaje się najczęściej za wykonane zlecenie a nie czas pracy. Oznacza to, że w zależności od tego jak szybko uda się zaspokoić oczekiwania klienta, kwota przypadająca na godzinę pracy grafika komputerowego może różnić się nawet kilkukrotnie w różnych przypadkach.

Zobacz też: http://www.goforchange.pl/na-jakich-portalach-warto-szukac-pracy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here