Dlaczego koncentracja jest ważna

Każdy, kto ma do wykonania trudne zadanie, wie, jak ważna jest umiejętność skoncentrowania się na nim. Jeśli rozpraszają nas drobiazgi albo uporczywe myśli, o wiele więcej czasu musimy przeznaczyć na wykonanie swoich obowiązków w pracy czy na naukę.

Dlatego warto wdrożyć sprawdzone sposoby na poprawę koncentracji i pamięci. Znajdźmy też czas na odpoczynek, ponieważ gdy pojawia się zmęczenie, pojawiają się problemy z koncentracją.

Czym jest umiejętność koncentracji uwagi?

Koncentracja uwagi polega na zdolności myślenia o danym zadaniu przez czas potrzebny do jego wykonania i nie rozpraszaniu się na inne, niezwiązane z nim kwestie. To także umiejętność zauważania ważnych w danym momencie szczegółów czy spraw i pomijania innych, nieistotnych. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala efektywnie uczyć się i pracować oraz zaoszczędzić mnóstwo czasu. Gdy nie potrafimy się skupić, wykonywanie nawet prostych czynności idzie wolniej, a dzień robi się zbyt krótki na zrobienie wszystkiego, co sobie zaplanowaliśmy.

Kiedy pojawiają się problemy z koncentracją?

Problemy z koncentracją zazwyczaj pojawiają się, gdy jesteśmy zmęczeni. Stajemy się wówczas nieuważni, a nasze myśli zaczynają rozpraszać się na nieistotne w danym momencie tematy. Zdolność koncentracji obniża także stres i tak zwane przebodźcowanie (zbyt dużo bodźców, wrażeń zmysłowych). Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które zbyt dużo czasu spędzają przed telewizorem czy wpatrując się w ekran smartfonu.

Problemy z koncentracją mogą dopaść nas przed egzaminem, ale także gdy uczymy się do niego całą noc, w pracy i gdy zbyt długo prowadzimy samochód. Warto zrobić sobie wtedy chwilę przerwy, odetchnąć głęboko, pójść na spacer (lub zatrzymać auto na parkingu), by dotlenić mózg, a przede wszystkim… napić się wody bogatej w elektrolity. Ta prosta czynność nie tylko uspokaja, ale pomaga też utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu oraz właściwe przewodzenie impulsów nerwowych, co ma kluczowe znaczenie dla pracy mózgu i układu nerwowego.

Jak trenować uwagę, czyli ćwiczenia na koncentrację

Oprócz dbania o odpowiednie nawodnienie organizmu i zdrową dietę, która dostarcza wystarczającej dla pracy mózgu ilości energii i składników odżywczych, warto wypróbować ćwiczenia na koncentrację. Najprostsze z nich polegają na trenowaniu skupiana uwagi na szczegółach, widocznych na przykład na obrazkach.

Można też zapamiętywać wyrazy lub wymawiać je od końca. Bardzo dobrym ćwiczeniem koncentracji są zagadki logiczne, szarady i rysowanie oraz rozwiązywanie labiryntów.

Jeśli problemy z koncentracją ma dziecko, pomóżmy mu skupić się na wykonywanym zadaniu. Wyłączmy telewizor i zaproponujmy dziecku zabawę na przykład w odnajdywanie szczegółów różniących dwa obrazki. Można też dać mu kredki lub farby – rysowanie i malowanie wycisza umysł i pomaga skupić się na wykonywanej w danej chwili czynności, jest to zatem świetny trening umiejętności koncentracji.

Pamiętajmy przy tym o prawidłowym, głębokim oddychaniu (tlen jest niezbędny do pracy mózgu!). Najlepiej, o ile to możliwe, wykonujmy ćwiczenia na koncentrację na świeżym powietrzu albo pójdźmy najpierw na spacer.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here