Okres studiów to czas zakładania pierwszych kont bankowych. Z punktu widzenia studenta najlepszym rozwiązaniem jest konto darmowe, niegenerujące dodatkowych kosztów związanych nie tylko z jego posiadaniem, ale również z korzystaniem z szeregu udogodnień związanych z jego obsługą. Na co należy zwrócić uwagę, zanim wybierze się darmowe konto dla studenta?
Brak opłat za prowadzenie konta i za kartę
Darmowe konto studenckie powinno być zwolnione z opłat za jego prowadzenie, jak i za korzystanie z karty płatniczej. Warto wiedzieć o tym, że to zwolnienie może być ograniczone pewnymi zasadami, takimi jak np. konieczność zapewnienia wpływu na konto w określonej wysokości lub też wykonania odpowiedniej ilości transakcji bezgotówkowych. W przypadku studentów takie warunki nie są jednak zbyt wygórowane. Przykładem może być wpływ kilkuset złotych na konto w skali jednego miesiąca lub przeprowadzenie jednej transakcji bezgotówkowej (a więc np. płatność kartą w sklepie) w miesiącu.
Jedną z niewielu opłat, z którymi trzeba się liczyć, jeśli chodzi o darmowe konto osobiste dla studenta, będzie ta związana z wyrobieniem nowej karty, w związku z jej zagubieniem lub z zastrzeżeniem i wymianą na nową. Również za ustawienie powiadomień SMS o transakcjach na koncie bank może pobierać opłaty. Jest to jednak rozwiązanie opcjonalne, na które nie trzeba się zdecydować. Ogólnie rzecz biorąc, zanim wybierze się darmowe konto studenckie, warto sprawdzić tabelę opłat i prowizji w tym zakresie.
Darmowe bankomaty w całym kraju i nie tylko
Student to osoba mobilna, która bardzo często płaci gotówką. Pieniądze można wypłacić z bankomatu, lecz niestety bywa, że akurat ten obsługiwany przez bank, w którym ma się konto, nie jest dostępny w danej lokalizacji. Przy standardowym koncie bankowym skorzystanie z innego bankomatu może się skończyć pobraniem prowizji w wysokości kilku złotych lub nawet kilku procent od transakcji. Czy student może tego uniknąć? Tak, wybierając konto bankowe, które nie pobiera opłat za skorzystanie z innych bankomatów lub też oferuje możliwość skorzystania z wszystkich bankomatów na terenie całego kraju albo innych krajów Unii Europejskiej (co jest ważne dla osób, które lubią podróżować) za niewielką, kilkuzłotową opłatą miesięczną.
Dodatkowe pieniądze, czyli limity na kontach studenckich
Bardzo często, biorąc pod uwagę mniejszy budżet miesięczny i ryzyko nieplanowanych wydatków, których student nie pokryje, banki oferują możliwość skorzystania z limitów na koncie studenckim. Student nie poniesie z tytułu korzystania z takich limitów żadnych opłat, jeśli spłaci się limit w określonym czasie (np. w ciągu 7 dni). To bardzo ważne udogodnienie, na które warto zwrócić uwagę. Czasami zdarza się, że studentowi nie starcza pieniędzy do klasycznego „pierwszego”, kiedy to wpłyną pieniądze od rodziców, ze stypendium czy też z umowy o dzieło bądź zlecenia.
Aplikacja bankowa i dodatek do zarządzania finansami
Darmowe konto studenckie powinno oferować nieodpłatnie aplikację na urządzenie przenośne, dzięki której nie tylko sprawdzi się stan konta z każdego miejsca, ale również dokona płatności online oraz transakcji w sklepie stacjonarnym bez używania karty płatniczej. To spore uproszczenie dla studentów, którzy przemieszczają się bardzo szybko i nie mają w związku z tym dużo czasu.
Jeśli chodzi o najlepsze konto dla studenta, bardzo przydatnym dodatkiem może być dostępne w ramach aplikacji narzędzie do zarządzania finansami, które pozwoli na lepsze gospodarowaniem mocno ograniczonym budżetem i sprawdzenie, która kategoria wydatków jest największa. Dzięki dokładnej analizie danych można lepiej zaplanować budżet w przyszłości.