Większość Polaków tematem kredytów zaczyna się interesować, gdy pojawi się możliwość zakupu mieszkania albo samochodu. Wtedy właśnie będzie potrzebna odpowiednia zdolność kredytowa – czym jest i jak ją poprawić?

Zdolność kredytowa określa to, czy kredytobiorca może spłacić swoje zobowiązania (czyli raty z odsetkami) w wyznaczonym terminie. To od niej będzie zależeć to, czy bank zdecyduje się na udzielenie danej osobie kredytu i o tym, jak będzie on wysoki. Nie trudno się domyślić, że im lepsza zdolność kredytowa, tym lepsze warunki można uzyskać w banku. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby o nią zadbać jeszcze przed złożeniem odpowiednich wniosków o kredyt. Od czego zacząć?

Na początek warto poznać parametry, które banki biorą poda uwagę przy określaniu zdolności kredytowej danej osoby. Będzie to między innymi dochód, forma zatrudnienia, zobowiązania finansowe, wiek oraz stan cywilny, czyli w sumie ilość osób, która utrzymuje się z dochodu osoby starającej się o kredyt. Na wiek i stan cywilny mamy oczywiście niewielki wpływ, ale warto zwrócić uwagę na inne kwestie.

Najprzychylniej banki będą patrzyły na osoby, które mają umowę o pracę na czas nieokreślony – gwarantuje ona względną pewność dochodów. Istotne jest zadbanie o ciągłość zatrudnienia – w obecnej firmie należy pracować przynajmniej 3 do 6 miesięcy. Jeżeli chodzi o zobowiązania finansowe, najkorzystniejszą sytuacją jest spłacenie wszystkich zobowiązań, a nawet rezygnacja z kart kredytowych i limitów na koncie. Na zdolność kredytową mają też wpływ informacje, które są gromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej. Warto wziąć niewielki kredyt i udowodnić, że jest się osobą godną zaufania, która regularnie spłaca swoje zobowiązania. Jeżeli już teraz płacimy za coś raty, należy postarać się, aby pieniądze zawsze wpływały na czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here