mikrorachunek podatkowy - co to takiego?

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek bankowy, który obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku. Dzięki niemu podatnik może wpłacać podatek PIT, CIT i VAT w jedno miejsce. VAT jest to podatek przedsiębiorców – od usług i towarów. CIT jest to podatek osób prawnych, który odlicza się od dochodów. Z kolei VAT jest to podatek osób fizycznych, odlicza się go również od dochodów.

Mikrorachunek podatkowy służy wyłącznie do wpłat, nie można z niego wypłacać. Oprócz podatków będą na niego przelewane niepodatkowe należności budżetowe. Nie zmienią się za to zasady, które dotyczą zwrotów podatków oraz nadpłat.

Dla kogo jest mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy dotyczy każdego, który rozlicza się z Urzędem Skarbowym. Zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. W przypadku, gdy przedsiębiorca ma pracowników, wpłaca zaliczkę ich podatku PIT, na swoje indywidualne konto.

Co zawiera mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy zawiera strukturę, zgodną z formatem Numeru Rachunku Bankowego. Składa się z 26 cyfr. Posiada:

  • liczbę kontrolną,
  • identyfikator podatkowy,
  • numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku.

Przeczytaj też: http://www.goforchange.pl/jak-nauczyc-sie-jezyka-obcego/

Co się stało z dotychczasowym rachunkiem?

Od 1 stycznia 2020 roku, nie będzie można opłacać podatków na dotychczasowych zasadach. Rachunki urzędów skarbowych, które były używane do tej pory straciły swoją ważność z dniem 31.12. 2019 roku. Pozostałe wpłaty można dokonywać bez żadnych zmian.

Jakie zalety płyną z wprowadzenia mikrorachunku podatkowego?

Głównym celem dla którego został wprowadzony mikrorachunek podatkowy jest ułatwienie rozliczeń podatków. Kolejne zalety indywidualnego rachunku podatkowego to:

  • wygoda podatnika,
  • w każdym momencie możemy sprawdzić numer konta. Wystarczy wpisać numer PESEL lub NIP.
  • dzięki jednemu rachunkowi, zostało zminimalizowane ryzyko dokonania pomyłki, podczas wykonywania przelewu środków,
  • za pomocą mikrorachunku jesteśmy w stanie przyspieszyć urzędom skarbowym procedurę, która wiąże się z wydawaniem oświadczeń.

Źródło: https://infratechsummit.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here