Czym jest audyt finansowy?

Dla wielu osób audyt finansowy jest powodem do stresu. Zupełnie niepotrzebnie, gdyż jest to standardowa rewizja finansowa, która ma potwierdzić poprawność sprawozdań rachunkowych. Warto zaznaczy, że opisywana usługa świadczona jest również przez firmy zewnętrzne. Możemy z niej skorzystać w dowolnym momencie, a wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Kontrola przedsiębiorstwa

Audyt finansowy jest niezbędny do tego, aby zweryfikować, czy przedsiębiorstwo funkcjonuje prawidłowo. Bardzo często pojawiają się nieprawidłowości, których nie możemy zdiagnozować samodzielnie. Trzeba zaznaczyć, że przepisy podatkowe i rachunkowe dynamicznie się zmieniają. Nawet niewielka pomyłka może być sporym problemem. Im wcześniej zostanie ona wykryta, tym lepiej.

Audyty finansowe powinny być przeprowadzane systematycznie. Częstotliwość jest w dużej mierze uzależniona od wielkości danego przedsiębiorstwa.

Rejestrowanie operacji gospodarczych

Podczas audytów finansowych sprawdzane są nawet najmniejsze szczegóły. Podstawą jest to, aby zweryfikować, czy przeprowadzane operacje gospodarcze są rejestrowane prawidłowo. Należy zaznaczyć, że kontrole mają charakter etapowy. Zwykle na początku sprawdzane są kwestie ogólne. Dopiero po czasie przechodzi się do szczegółów.

Ważne jest również to, czy księga przychodów oraz rozchodów jest prowadzona prawidłowo. Łatwo tutaj o pomyłkę. Warto podkreślić, że rewizji finansowej nie należy się bać. Może ona uchronić przed popełnieniem wielu poważnych błędów w przyszłości. W ten sposób możemy zabezpieczyć się przed dużymi stratami finansowymi, które mogłyby zostać nałożone np. przez urząd skarbowy.

Specyfika danej branży

Audyty finansowe powinny być przeprowadzane przez osoby, które posiadają niezbędny zakres kompetencji, a także doświadczenie. Priorytetem jest to, aby ocena działu rachunkowego w firmie została zrealizowana sprawnie i rzetelnie. Nie bez znaczenia jest również specyfika danej branży.

Niemal każdy przypadek jest zupełnie inny. To właśnie dlatego osoby odpowiadające za rewizje finansowe powinny wyróżniać się indywidualnym podejściem do sprawy. Zadaniem specjalistów nie jest wytykanie błędów. Powinni oni udzielić praktycznych porad i wskazówek.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here