moneta Napoleon 3

Czy komuś należy przedstawiać Napoleona? Zdaje się, że tak wybitną jednostkę zna każdy, kto uczył się w szkole historii. Polacy przywołują wodza nawet w hymnie państwowym. Na świecie funkcjonuje (w obiegu i w muzeach) wiele pamiątek po Napoleonie, w tym mnóstwo monet. Wśród nich są talary, franki czy liry. Czym wyróżnia się kolekcjonerska, wartościowa moneta? Napoleon 3 widniejący na jednej ze stron to wskazówka, że pasjonat numizmatyki ma właśnie w dłoniach prawdziwą perełkę i nośnik historii sprzed około dwustu lat.

Jak wygląda 20 franków? Napoleon III zdobi awers

Każdy wie, jak wygląda 20 franków. Napoleon III kojarzy się jednak z wyjątkowym wydaniem tychże monet. Myśląc o dwudziestu frankach Napoleona III, od razu na myśl przychodzi złota, lekko pokryta już patyną moneta, którą potocznie nazywa się „napoleonem”. Owe dwadzieścia franków w złocie to moneta z roku 1803. Upamiętnia Napoleona III jako pierwszego konsula. Tytuł ten Napoleon zyskał w 1799 roku, od tej pory jego rządy odczuli wszyscy mieszkańcy Francji. Przez kolejne lata udało mi się wpłynąć na relację państwa z kościołem i dokonał przewrotu polityczno-prawnego, który opierał się na „Kodeksie Napoleona”. Francuzi mogli wreszcie cieszyć się m.in. wolnością osobistą. Oczywiste jest, że każdy kolekcjoner numizmatów i miłośnik historii (w tym postaci Napoleona) wie, jak wartościowa jest dziś jego moneta. Napoleon 3 wyznaczał nowe szlaki w działaniu, był odważnym przywódcą, który odmienił los wielu ludzi.

Moneta „napoleon 3”

Jak już zostało wspomniane, potocznie o franku mówiono „moneta napoleon 3”. Imię cesarza zastąpiło w mowie codziennej regularną nazwę monety. „Napoleony” wybijano aż do XX wieku. Choć pojawiało się wiele nominałów z podobizną Napoleona, to z tym imieniem nierozłącznie kojarzyło się 20 franków. Napoleon III zyskał sławę i szacunek u ludzi na całym świecie, a jego monety są atrakcją w albumach pasjonatów numizmatyki. Pamiętamy o nim nawet setki lat po śmierci. 20 franków Napoleon III ozdabiał dokładnie od roku 1803 do 1914! Badacze monet potwierdzają, że był wykonywany w dziewięćdziesięciu procent ze złota. Łatwo wyobrazić sobie tę monetę, wiedząc, że miała 21 mm średnicy i ważyła 6,45 g. Awers oczywiście zdobiła głowa Napoleona III udekorowana antycznym wieńcem laurowym, z kolei na rewersie wybijano jego tytuł władcy, nazwę państwa, datę produkcji praz nominał. Co do daty – początkowo obowiązywało tutaj datowanie według kalendarza rewolucyjnego, wprowadzonego 5 października 1793 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here